Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Alergie >> Alergia skórna - fakty i ciekawostki

Alergia skórna - fakty i ciekawostki

Alergia skórna - fakty i ciekawostki
09:13 01/09/2015

Alergia skórna to problem, który niejednokrotnie utrudnia życie. Można być uczulonym na wiele rzeczy. Znając przyczynę pojawienia się alergii, możemy jej skutecznie unikać i jednocześnie leczyć objawy, które się pojawiły w kontakcie z alergenem.

Definicja alergii

Alergia skórna to nadmierna reakcja organizmu w wyniku kontaktu skóry z alergenem, czyli substancją, traktowaną przez układ odpornościowy jako zagrożenie. Do alergenów zaliczamy metale, żywność, leki, w tym antybiotyki, związki chemiczne i roślinne. Najczęściej uczulają kosmetyki: farby do włosów, perfumy, szminki, środki do makijażu, szampony i mydła oraz związki chemiczne: najbardziej uczulający formaldehyd, który rozcieńczony jest składnikiem lakierów i odżywek do paznokci jako substancja konserwująca. Jednak również silnie uczula oraz może spowodować wysypkę i onocholizę.

W wyniku bezpośredniego kontaktu z substancją na skórze pojawiają się wypryski, wysypka, zaczerwienienie, swędzenie albo pieczenie. Objawy występują dopiero po pewnym czasie po kontakcie z substancją uczulającą i mimo wcześniejszego używania konkretnych produktów. Powinny zniknąć po około trzech tygodniach unikania danego alergenu. Gdy ponownie mamy z nim kontakt, znowu powrócą.

Zmiany mogą mieć charakter miejscowy albo rozprzestrzeniać się po innych częściach ciała. Gdy objawy alergiczne pojawiają się miejscowo oznacza to, że są skutkiem kontaktu skóry z alergenem. Natomiast rozprzestrzenianie się zmian oznacza, że substancja uczulająca dostała się do krwi – w tym przypadku uczula pokarm lub leki.

Alergia poznana

Trzeba się skupić nie tylko na leczeniu objawów alergii skórnej, ale również unikać kontaktu z substancjami uczulającymi poprzez codzienną profilaktykę. Stosowanie produktów, które są przyjazne dla skóry i hipoalergicznych proszków i płynów do prania ubrań to niektóre zasady profilaktyczne, dzięki którym unikniemy nieprzyjemnych objawów.

Gdy mamy problem z rozpoznaniem przyczyny wystąpienia alergii skórnej, warto zapisać się do dermatologa, który po wywiadzie i obejrzeniu zmian skórnych postawi diagnozę. Czasem może również zlecić wykonanie testu płytkowego, który polega na umieszczeniu na skórze, przeważnie na plecach, podejrzanych alergenów pod specjalnym opatrunkiem na 72 godziny. Potem sprawdza się, czy pojawiła się reakcja na wybrane substancje. Standardowy test ma 20 alergenów, które możemy modyfikować.

Jeśli jednak u dziecka nie stwierdzono żadnej alergii czy uczulenia, a oprócz wysypki występują także inne objawy, jak gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, obrzęki dłoni i stów lub zapalenie spojówek, to może to być choroba kawasaki. Zrób wówczas badania w tym kierunku, aby upewnić się, czy twoje dziecko jest zdrowe.

Nietypowe alergie

Organizm może być uczulony na różne rzeczy, które z pozoru nie powinny uczulać, np. woda lub słońce. Woda, uważana na neutralną substancję, może uczulać i spowodować wystąpienie tzw. pokrzywki wodnej. Objawia się ona pojawieniem się swędzących i bolesnych wykwitów na skórze w kontakcie z wodą, niezależnie od jej temperatury. Nie ma skutecznej metody, aby ją wyleczyć, ponieważ nie poznano mechanizmów alergicznych. Także słońce jest powodem wystąpienia objawów alergicznych, które są reakcją immunologiczną na promieniowanie UV. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem lub unikanie słońca.

problemy dermatologiczne choroby dermatologiczne choroby skóry uczulenia skórne uczulenie zdrowa skóra zdrowie skóry skóra alergie skórne alergia skórna alergie alergia