Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Alergie >> Alergia wziewna: przyczyny, objawy, leczenie

Alergia wziewna: przyczyny, objawy, leczenie

Alergia wziewna: przyczyny, objawy, leczenie
13:12 12/03/2019

Alergie wziewne należą do najczęstszych uczuleń. Co sprzyja ich powstawaniu i rozwojowi?

Głównym sprawcą zamieszania są alergeny wziewne – pyłki roślin, kurz oraz zwierzęca sierść. Największe spustoszenie czynią wśród mieszkańców wielkich miast. Unoszące się w miejskim powietrzu związki siarki i azotu osłabiają układ odpornościowy i podrażniają błonę śluzową nosa, czyniąc mieszczucha podatnym na alergizujące działanie pyłków. Na szczęście można skutecznie zaradzić alergicznym dolegliwościom. Jak? O tym poniżej.

 

Alergeny

W naszej szerokości geograficznej alergeny pyłkowe unoszą się w powietrzu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W porze kwitnienia drzew do dróg oddechowych dostają się pyłki olchy, brzozy oraz leszczyny. Silnie alergizujące są również pyłki traw. Niepożądany wpływ na organizm alergika może wywierać również kontakt z pyłkami bylicy i zbóż, a w okresie zimowym z roztoczami kurzu.

 

Czy wiek ma znaczenie w zachorowaniach na alergię?

Jeszcze do niedawna wśród lekarzy pokutowało przekonanie, że uczulenie na unoszące się w powietrzu pyłki rozwija się u dzieci, które ukończyły siódmy rok życia, by w okresie nastoletnim osłabnąć i zupełnie zaniknąć w życiu dorosłym. Najnowsze badania sfalsyfikowały jednak ten mit. Okazuje się, że alergię mogą mieć nawet 3-latki! Wiek nie ma więc tutaj nic do rzeczy. W niektórych okresach życia alergia może przybierać na intensywności bądź zanikać, w zależności od wielu rożnych czynników.

 

Czym się objawia alergia wziewna?

Do osiowych objawów alergii wziewnej zaliczyć należy intensywny katar, zatkany nos, ataki kichania, zapalenie spojówek, łzawienie, pieczenie, suchy kaszel. Czasem tym wszystkim dolegliwościom towarzyszy ból głowy. Nadwrażliwość na pyłki może być inna u różnych alergików. Pyłki roślin nie na każdego działają tak samo. U jednej osoby może pojawić się tylko uporczywy katar, u drugiej cały zestaw wymienionych powyżej symptomów.

 

Nie ignoruj objawów!

Jeśli zauważasz u siebie objawy alergii wziewnej, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj wszystkie niezbędne badania, które mogłyby potwierdzić podejrzenie uczulenia na dany alergen. Na ogół wystarczają zwykłe testy skórne, czasem potrzebne jest badanie krwi. Nie należy bagatelizować uczuleń, ponieważ – nieleczone – mogą doprowadzić w przyszłości do poważnych chorób, takich jak np. astma.

 

objawy alergii wziewnej alergeny alergia wziewna