Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Alergie >> Alergicy i klimatyzacja - jak właściwie konserwować klimatyzację?

Alergicy i klimatyzacja - jak właściwie konserwować klimatyzację?

Alergicy i klimatyzacja - jak właściwie konserwować klimatyzację?
13:07 02/07/2016

Klimatyzacja jest już niemal standardowym wyposażeniem każdego nowszego modelu samochodu. Ważne jest, aby była utrzymywana w dobrym stanie – gdy nie jest regularnie czyszczona, mogą się w niej rozwinąć szkodliwe drobnoustroje, co jest szczególnie groźne dla alergików.

Jak często należy czyścić klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku, ale jest to absolutne minimum. Zdecydowanie lepiej czyścić ją dwa razy w roku:

  • - wiosną – gdy zaczyna się pylenie traw i krzewów, a pyłki zaczynają doskwierać alergikom,
  • - jesienią – gdy w powietrzu jest dużo wilgoci, co z kolei sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

W sytuacji, gdy samochodem jeździć osoba cierpiąca na alergie, należy robić to jeszcze częściej. Podstawowym znakiem ostrzegawczym o konieczności czyszczenia jest nieprzyjemny zapach, który się wydziela po włączeniu klimatyzacji. Jeśli jeszcze do tego działającym nawiewom towarzyszy kichanie czy łzawienie oczu, nie ma na co czekać – trzeba przeprowadzić już teraz odgrzybianie klimatyzacji

 

Jak konserwować klimatyzację?

Konserwacja klimatyzacji można przeprowadzić samemu, używając specjalnie przeznaczonych do tego preparatów bądź urządzeń, lub też zlecić to firmie. Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji z pewnością będzie tańszą opcją, a jego przebieg wcale nie musi być skomplikowany. Istnieją trzy podstawowe metody czyszczenia:

1. piankowa – należy zaopatrzyć się w specjalny preparat w sprayu, mający po rozpyleniu konsystencję pianki. Może kosztować już kilkanaście złotych, jednak jego zastosowanie wymaga precyzji. Często do opakowania załączany jest specjalny wężyk, za pomocą którego łatwiej przez kanały nawiewowe wprowadzić piankę do wnętrza instalacji. Choć sam preparat skutecznie zabija grzyby, to bardzo trudno jest dotrzeć do wszystkich zakamarków układu. Z tego względu poleca się tę metodę jako pomocniczą – wykonywaną
pomiędzy właściwą konserwacją;

2. ultradźwiękowa – to zdecydowanie droższy, ale jednocześnie skuteczniejszy sposób. Wymaga wykorzystania urządzenia, które rozpyla środek przeciwgrzybiczy, mający odpowiednią konsystencję. Dzięki temu, że jego cząsteczki są bardzo małe, dostaje się do całego układu i działa kompleksowo. Po preparacie odgrzybiającym zaleca się zastosowanie także preparatu neutralizującego zapachy,

3. ozonowa – podczas gdy poprzednia metoda wymagała kupna sprzętu i dodatkowych preparatów, to w metodzie ozonowej wystarczy jedynie zaopatrzyć się w urządzenie, które później można wykorzystywać wielokrotnie. Podłącza się je do gniazdka zapalniczki - jego działanie polega na wytwarzaniu ozonu, który usuwa pleśń, bakterie, grzyby, kurz oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

 

Niezależnie od zastosowanej metody, zawsze trzeba też pamiętać o tym, by nie tylko zastosować bakteriobójczy preparat, ale także wymienić filtr kabinowy. To właśnie on jest pierwszą warstwą ochronną, która zatrzymuje na swojej powierzchni roztocza, pyłki i kurz. Nawet przy regularnym odgrzybianiu klimatyzacji na jego powierzchni zbiera się mnóstwo brudu. Filtr w zależności od modelu może kosztować już kilkanaście złotych.

alergia odgrzybianie klimatyzacji