Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Alergie >> Alergie zimą – domowe pielesze sprzyjają rozwojowi alergenów

Alergie zimą – domowe pielesze sprzyjają rozwojowi alergenów

Alergie zimą – domowe pielesze sprzyjają rozwojowi alergenów
13:42 31/01/2018

Nie każdy alergik może odetchnąć z ulgą, gdy kończy się okres pylenia i rok zmierza ku schyłkowi. Niektóre alergeny to właśnie zimą mnożą się i rozprzestrzeniają najskuteczniej. Większość z nich zalega w domach!

Zimowe alergie – skąd się biorą?

Napady alergii pojawiające się jesienią i zimą mają bezpośredni związek ze spadkiem temperatury oraz rozpoczęciem sezonu grzewczego. Co dzieje się wtedy w naszym otoczeniu? W domach, mieszkaniach i biurach zaczyna zalegać przegrzane, zanieczyszczone powietrze, w którym bytują roztocza, bakterie, pleśń, a także chemikalia oraz opary środków czyszczących. Zimą zamykamy okna i podkręcamy kaloryfery, tworząc tym samym idealne warunki do rozwoju alergenów. Wokół nas najwięcej jest wówczas roztoczy – mikroskopijnych organizmów z grupy pajęczaków, które uwielbiają kurz i żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem. Roztocza najchętniej legną się w dywanach, kocach, pościeli i w zasłonach. Tam też zostawiają swoje odchody – a to na nie właśnie jest uczulonych wielu z nas.

Reakcję alergiczną może wywoływać również pleśń (uwielbia podwyższoną temperaturę) oraz unoszące się w niewietrzonych pomieszczeniach cząstki substancji czyszczących, kosmetyków, pyłów budowlanych, a także sierść zwierząt. Czy aby pozbyć się kumulacji alergenów wystarczy regularnie wietrzyć pomieszczenia?

 

Alergeny precz!

Regularne, krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczeń to podstawa w zakresie przeciwdziałania roztoczom i pozostałym alergenom. W tej kwestii musimy jednak robić więcej. Klimatyzacja nie pomaga – wynalazek ten wręcz sprzyja rozwojowi alergenów, ponieważ dodatkowo wysusza powietrze.

Poza codziennym wietrzeniem należy więc zadbać o odpowiednią temperaturę lokum. Optymalna to 21 ̊C. Wilgotność z kolei powinna utrzymywać się w przedziale 55-60%. Do tego mile widziane są wszelkie nawilżacze powietrza (jeśli mamy zbyt sucho), oczyszczacze i pochłaniacze kurzu oraz różnego rodzaju oparów. Oczywista w tym przypadku jest konieczność częstego odkurzania, a także mycia podłóg i mebli. Alergik powinien też raz w tygodniu zmienić pościel, wietrzyć ją na świeżym powietrzu oraz pozbyć się z domu ciężkich zasłon oraz grubych, puchatych dywanów. 

 

 

zimowe alergie