Badanie na obecność wirusa HIV. Kto i kiedy powinien je wykonać?

Nosicieli wirusa HIV ciągle przybywa. Większość z nich żyje w nieświadomości, że zostali nim zarażeni, w związku z czym mogą zarażać inne osoby, również te najbliższe. Kiedy wykonać test na obecność HIV?
Polak nieświadomy
Szacuje się, że ponad 70% wszystkich Polaków zakażonych wirusem HIV nie ma pojęcia o swoim stanie zdrowia. Sytuacji nie zmienia fakt, że codziennie o zakażeniu dowiadują się kolejne 2-3 osoby. Wniosek? Nosicieli wirusa HIV przybywa. W ciągu ostatnich siedmiu lat ich liczba wśród rodaków podwoiła się. Większość zakażonych to ludzie w wieku od 16 do 40 lat, choć ciągle zwiększa się grupa zdiagnozowanych nosicieli po 40-tce, a nawet po 60-tce. Mamy też pewien odsetek zakażonych dzieci. To liczby, obok których nie sposób przejść obojętnie. A jednak nie robią one na nas takiego wrażenia, jakie robić powinny. Polacy żyją w głębokiej niewiedzy na temat wirusa HIV, czym wyróżniają się w całej Europie. Wiele osób nie wie nawet, jaka jest różnica między HIV a AIDS ani w jakich okolicznościach tak naprawdę można zakazić się wirusem. Sytuacji nie ułatwia fakt, że z HIV można żyć latami. Latami, w czasie których wirus nie daje o sobie znać, choć systematycznie wyniszcza nasz organizm. Co więcej, zakażeni, nie mając pojęcia o tym, że noszą w sobie wirus, przenoszą go na inne osoby, również na swoich stałych partnerów, z którymi planują spędzić resztę życia. Wobec tego niezwykle istotna jest profilaktyka, która zakłada między innymi wykonywanie testów na obecność HIV we krwi. Kto powinien wykonać taki test?
Test na HIV – lepiej wiedzieć
W praktyce badanie na obecność HIV (tak naprawdę jest to badanie wykrywające obecność przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi) powinien wykonać każdy. Biorąc pod uwagę dramatycznie niską świadomość Polaków na temat HIV i AIDS, możemy zarazić się nawet od swojego pierwszego i jedynego partnera lub od osoby, z którą jesteśmy związani od lat (jeśli ta pozwoliła sobie na ryzykowną sytuację w czasie trwania związku lub była zarażona jeszcze zanim nas poznała). Na Zachodzie całkowicie normalne, a nawet modne jest wykonywanie testu na HIV przed wejściem w związek małżeński. W Polsce, niestety, ludzie boją się dowiadywać o swoich chorobach lub żyją w przeświadczeniu, że problem nie może ich dotyczyć, dlatego ignorują jego skalę. Stwarzają tym nie tylko pole do rozwoju AIDS, ale też narażają innych na kontakt z wirusem.
Bardziej narażone są kobiety
Wirus HIV w znacznie wyższym stężeniu bytuje w wydzielinach ciał mężczyzn. Kobiety natomiast mają większą powierzchnię błon śluzowych. Ta zależność sprawia, że to właśnie one są bardziej podatne na zarażenie wirusem HIV, przynajmniej jeśli chodzi o kontakty heteroseksualne. Badanie dla pewności powinny wykonać kobiety w ciąży, ponieważ wirus podczas porodu może przenieść się na dziecko. Nie ma jednak wątpliwości, że badaniom powinni poddawać się wszyscy, niezależnie od płci, orientacji seksualnej, pochodzenia czy wieku. Szczególnie zaś te osoby, które mają za sobą ryzykowne zachowania. Ryzykowne, a więc takie, które mogły ich narazić na kontakt z krwią lub inną wydzieliną zakażonego. Przypomnijmy, że do przeniesienia wirusa może dojść wówczas, gdy wydzielina zakażonego (krew, w tym także krew menstruacyjna, sperma, wydzielina z pochwy i szyjki macicy, płyn wydobywający się z członka przed wytryskiem) będą miały bezpośredni kontakt z raną lub nawet otarciem naskórka czy błony śluzowej drugiej osoby. Dlatego największe ryzyko stwarzają kontakty seksualne bez zabezpieczenia, a także używanie zanieczyszczonych strzykawek. Wirus nie przenosi się drogą kropelkową ani przez użytkowanie wraz z chorym tych samych przedmiotów.
Gdzie można wykonać test?
Test na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi HIV możemy przeprowadzić anonimowo, bezboleśnie i bezpłatnie. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Takie badanie wykonamy w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), ewentualnie w poradni przy klinice chorób zakaźnych oraz w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Badania przeprowadzają też ośrodki prywatne. Niezależnie od tego, jaka możliwość bardziej nam odpowiada, nie zapominajmy, że test należy wykonać dopiero po trzech miesiącach od wystąpienia sytuacji ryzykownej. Badania przeprowadzone wcześniej będą niemiarodajne.