Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Badania >> Badanie prenatalne bez wskazań – potrzebne czy zbędne?

Badanie prenatalne bez wskazań – potrzebne czy zbędne?

Badanie prenatalne bez wskazań – potrzebne czy zbędne?
17:04 18/04/2018

Jeśli nie istnieją wskazania do badań prenatalnych, kobieta i tak może je wykonać, tyle że prywatnie. W Polsce badania prenatalne bez skierowania nie są refundowane. Ich wysoka cena skłania do rozmyślań, czy w ogóle warto je robić.

Kiedy otrzymamy skierowanie do badań prenatalnych?

Skierowanie na bezpłatne badania prenatalne otrzymamy tylko, jeśli znajdujemy się w grupie wysokiego ryzyka. Innymi słowy mogą liczyć na nie kobiety, które:

1. zaszły w ciążę po 35 roku życia,
2. w poprzedniej ciąży wykryto aberracje chromosomowe u płodu,
3. aberracjami chromosomowymi dotknięta jest sama pacjentka lub jej partner,
4. podstawowe badania ultrasonograficzne lub biochemiczne wskazują na nieprawidłowości w rozwoju płodu.

 

Dlaczego zależy nam na wykonaniu badań prenatalnych bez względu na wskazania?

Przesiewowe badania prenatalne są znacznie bardziej precyzyjne i czulsze, niż zwykłe badania biochemiczne i USG wykonywane obowiązkowo u każdej ciężarnej. Już USG w technologii 3D i 4D pozwala na uzyskanie bardzo szczegółowego obrazu płodu i zaobserwowanie jego szczegółów anatomicznych, zaś USG genetyczne daje możliwość zbadania przezierności karkowej czy wykrycia ewentualnych opóźnień w kostnieniu kości nosowych. Znacznie więcej informacji o potencjalnych wadach przyniosą nam też badania krwi, np., test PAPP-A czy NIFTY. Wyniki standardowych badań nigdy nie będą tak miarodajne.

 

Czy warto skorzystać z nieobowiązkowych badań prenatalnych, gdy mama nie znajduje się w grupie ryzyka?

Odpowiedź na to pytanie zawiera się już w poprzednim akapicie. Ponadto zwróćmy uwagę na ważniejszą rzecz – 80% wad genetycznych dzieci wykrywa się u kobiet przed 35 rokiem życia. Badania prenatalne mają wysoką skuteczność w wykrywaniu wad prowadzących do chorób takich jak zespół Downa, Edwardsa, Turnera czy Patau. Zdiagnozowanie ich odpowiednio wcześnie daje szansę na rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie.

 

Badanie prenatalne zaleca się wykonywać trzy razy w trakcie trwania ciąży. Wszystkie są bezbolesne i nieinwazyjne. Obecnie najpopularniejszą praktyką o udowodnionej najwyższej czułości jest łączenie USG genetycznego z testem PAPP-A. Koszt obu badań wynosi około 350-450 zł (test PAPP-A wykonujemy raz, w pierwszym trymestrze). Ewentualne nieprawidłowości mogą być wskazaniem do wykonania badań inwazyjnych, jednak decyzja o ich podjęciu zostaje w rękach matki.


 

badania prenatalne bez wskazań