Badanie skóry – na czym polega i kiedy jest stosowane?

Badanie skóry to nieodzowne badanie dermatologiczne. Żaden lekarz dermatolog nie oprze diagnozy wyłącznie na wywiadzie z pacjentem. Jakie są rodzaje badań skóry i kiedy się je wykonuje?
Ocena wielu chorób skóry jest dla doświadczonego specjalisty stosunkowo prosta. Wszelkie zmiany skórne są widoczne i niekiedy nawet rzut oka wystarczy, by ustalić z czym mamy do czynienia. Ale poza rozpoznaniem choroby należy także ustalić jej przyczynę, a także uściślić z jakim dokładnie rodzajem patogenu musimy się uporać. W tym pomagają badania specjalistyczne.
Badania mikologiczne - jest to ogół badań prowadzonych w celu wykrycia przyczyn grzybicy. Dotyczy również badań ginekologicznych (np. w przypadku grzybicy pochwy) i innych. W przypadku grzybicy skóry, lekarz pobiera próbkę materiału z paznokcia, włosa czy naskórka i poddaje je obserwacji pod mikroskopem. Diagnostyka mikologiczna polega również na założeniu hodowli grzyba w celu ustalenia jego gatunku oraz struktury.
Dermoskopia lub dermatoskopia – komputerowe badanie znamion skóry, które pomaga wykryć zmiany nowotworowe i służy wczesnemu zdiagnozowaniu czerniaka. Badanie takie przeprowadza się, gdy na skórze pojawiły się niepokojące zmiany barwnikowe. Analizie poddaje się przede wszystkim tzw. pieprzyki, jak również inne znamiona, brodawki, nabłoniaki i czerniaki.
Histopatologia – dermoskopia często poprzedza histopatologię, czyli badanie polegające na pobraniu wycinka skóry. Jest ono prowadzone pod znieczuleniem miejscowym i pozwala np. na odróżnienie czerniaka od znamienia.
Kapilaroskopia – bada pętle włośniczkowe w mikrokrążeniu skóry. Jest stosowana do oceny guzów, łojotoku, łuszczycy czy trądziku różowatego.
Ocena stanu skóry w kosmetologii
W gabinetach kosmetologicznych przeprowadza się analizę stanu skóry w celu wybrania dla niej odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Nie są to jednak analizy właściwe w przypadku chorób skóry. Dodatkowa konsultacja kosmetologiczna może być pomocna, ale kosmetolog czy kosmetyczka i tak skierują nas do gabinetu dermatologa, jeśli zjawimy się u nich z chorobą.
Niemedycznym badaniem stanu skóry zajmuje się ponadto trycholog – specjalista od stanu włosów i skóry głowy. Na badanie trychologiczne udajemy się zwykle po to, by zaradzić łysieniu lub poprawić stan włosów. Trycholog ogląda nasze włosy oraz skalp pod mikroskopem i przeprowadza szczegółowy wywiad, po czym szuka rozwiązania problemu.