Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Choroby przewlekłe >> Choroba Alzheimera: czy da się jej zapobiec?

Choroba Alzheimera: czy da się jej zapobiec?

Choroba Alzheimera: czy da się jej zapobiec?
13:18 08/05/2019

Choroba Alzheimera dotyka najczęściej osób po 65 roku życia, choć odnotowano również przypadki zachorowań wśród młodszych pokoleń. Jest to groźne zaburzenie neurodegeneracyjne, któremu można jednak przeciwdziałać.

Choroba Alzheimera wywołuje mikroskopijne zmiany w niektórych częściach mózgu i stopniowe zanikanie acetylocholiny – substancji chemicznej odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Acetylocholina umożliwia komunikację między komórkami nerwowymi, a więc jej stężenie wpływa bezpośrednio na procesy uczenia się, zapamiętywania i myślenia. W zaawansowanych stadiach choroby Alzheimera daje się zauważyć u osób dotkniętych tym zaburzeniem wyraźne dysfunkcje w zakresie podstawowych zdolności umysłowych.

 

Co wywołuje chorobę Alzheimera?

Jak dotąd medycyna nie znalazła jeszcze odpowiedzi na pytanie o dokładne przyczyny warunkujące chorobę Alzheimera. Niewiele też wiadomo o czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania. Jednak przeprowadzone dotychczas badania upoważniają do następujących twierdzeń:

  • * Na chorobę Alzheimera zapadają najczęściej osoby w wieku 60-65 lat.
  • * O wiele częściej cierpią na nią kobiety niż mężczyźni.
  • * Może być ona uwarunkowana genetyczne.

 

Warto przy tym zaznaczyć, że rozwojowi choroby Alzheimera sprzyjają niekorzystne czynniki środowiskowe: zanieczyszczone powietrze i woda, nałogi (zwłaszcza alkoholowy i tytoniowy), dieta obfita w tłuszcze.

 

Choroba Alzheimera: objawy

Początkowe objawy choroby Alzheimera bywają trudne do zauważenia i wiążą się z upośledzeniem zdolności do zapamiętywania. Momenty utraty pamięci są zbyt krótkie, by można było przypisać je poważnym zaburzeniom dokonującym się w mózgu. Jednak z upływem czasu problemy związane z pamięcią stają się coraz bardziej widoczne, aż w końcu doprowadzają do tego, że osoba chora nie może samodzielnie funkcjonować. Pogorszeniu pamięci towarzyszy stopniowa utrata zdolności do logicznego myślenia, rozumienia niektórych słów, wykonywania podstawowych czynności (takich jak zawiązywanie butów czy zapinanie guzików), a także ogólna dezorientacja oraz zmiany w charakterze. Mogą pojawić się też stany depresyjne.

 

Jak zapobiegać chorobie Alzheimera?

Niezależnie od tego, że wciąż jeszcze nie znamy dokładnych przyczyn rozwoju choroby Alzheimera, możemy jednak opóźnić jej rozwój. Bardzo ważne jest rozpoznanie pierwszych oznak choroby – im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa na jej skuteczne zahamowanie. Kluczowe jest też systematyczne ćwiczenie pamięci oraz innych funkcji mózgu (dowiedz się więcej o Memoratin), zwłaszcza tych odpowiedzialnych za myślenie abstrakcyjne. To dlatego osobom starszym zaleca się czytać książki, rozwiązywać krzyżówki i podejmować inne formy aktywności umysłowej.

 

objawy alzheimera przyczyny alzheimera alzheimer