Cukrzyca: jak się objawia?

Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych. Co jest jej przyczyną, jak się objawia i czy można ją wyleczyć?
Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, polegającym na nieprawidłowym funkcjonowaniu trzustki – organu odpowiedzialnego za produkcję insuliny. Z danych szacunkowych wynika, że coraz więcej ludzi na całym świecie zapada na cukrzycę: w 2014 r. liczba chorych wynosiła 422 mln, a w 1980 r. - 108 mln. Różnica jest więc ogromna. Co zadecydowało o tym lawinowym wzroście?
Dlaczego coraz więcej osób choruje na cukrzycę?
Lekarze winią za ten stan rzeczy niezdrowy styl życia: niewłaściwe nawyki żywieniowe, brak ruchu, nadużywanie alkoholu i papierosów, chroniczny stres. Duże znaczenie mają też geny – jeśli w rodzinie były osoby, które zmagały się z tą chorobą, ryzyko zachorowania wzrasta.
Jak się objawia cukrzyca?
Najbardziej charakterystycznym objawem cukrzycy jest zwiększony poziom glukozy we krwi. Towarzyszą mu różne inne symptomy.
W przypadku cukrzycy typu I chory odczuwa silne pragnienie i często oddaje mocz, ma duży apetyt, traci na wadze, jest osłabiony, senny, czasem ma problemy z ostrością wzroku.
W przypadku cukrzycy typu II chory również czuje silne pragnienie i często oddaje mocz, choć z dużo mniejszą częstotliwością niż osoby chorujące na cukrzycę typu I. Oprócz tego cukrzycy typu II towarzyszy również postępująca utrata wagi przy braku jakichkolwiek zmian w diecie, drażliwość, apatia, zmęczenie, senność, nawracające stany zapalne skóry, dziąseł lub pęcherza moczowego, swędzenie, mrowienie, brak czucia w stopach, problemy z erekcją u mężczyzn i chroniczne zapalenie pochwy u kobiet. Cukrzyca typu II początkowo może się rozwijać bez żadnych dolegliwości. Te pojawiają się po kilku latach. Dlatego tak ważna jest szybka interwencja w razie dostrzeżenia pierwszych symptomów.
Czy cukrzycę można wyleczyć?
Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, co nie znaczy, że nie można nad nią zapanować na tyle, by nie dopuścić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Osoby chore na cukrzycę stale muszą kontrolować poziom cukru we krwi, a także stosować się do zaleceń specjalisty (lekarza lub dietetyka).