Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Badania >> DNA dokładniejsze od PESEL-u

DNA dokładniejsze od PESEL-u

DNA dokładniejsze od PESEL-u
16:46 16/09/2015

Dlaczego jedni starzeją się szybciej od innych? Co sprawia, że 65-latek musi pozostawać pod stałą opieką lekarza, podczas gdy jego 75-letni znajomy cieszy się doskonałym zdrowiem? Jak podaje magazyn Genome Biology, wszystkiemu „winien” jest Twój wiek biologiczny, zapisany w DNA.

Każdy z nas się starzeje – to banał, którego potwierdzenie nie wymaga doktoratu z medycyny. Wszyscy wiemy też, że z wiekiem nasz organizm ulega stopniowemu „zużyciu”, a my stajemy się coraz mniej sprawni – zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Co jednak sprawia, że jednych z nas na starość dopada np. demencja, a inni do końca cieszą się świetnym zdrowiem i bystrym umysłem? Odpowiedź na to pytanie przynoszą opublikowane właśnie wyniki badań DNA, przeprowadzonych przez prof. Jamesa Timmonsa z King’s College w Londynie.

 

Geny młodości – geny starości

Kierowany przez niego zespół brytyjsko-amerykańsko-szwedzkich naukowców dowiódł, że to, jak się starzejemy, jest znacznie mniej uzależnione od naszej diety, aktywności fizycznej czy otoczenia, w jakim żyjemy, a bardziej od tzw. wieku biologicznego. Określa go aktywność 150 genów zlokalizowanych we krwi, mięśniach i naszym mózgu. Im więcej z nich zachowuje swoje funkcje po 65. roku życia, tym biologicznie młodszy jest nasz organizm i mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia u nas chorób kojarzonych z wiekiem.

Co więcej, naukowcy odkryli również, że im mniej aktywne są te geny, tym większe są szanse wystąpienia w przyszłości demencji oraz choroby Alzheimera. Wczesne wykrycie tendencji do tych chorób może znacznie zwiększyć szanse na ich uniknięcie lub zminimalizowanie ich przyszłych objawów.

 

Badania DNA na wagę złota

Zdaniem naukowców odkrycie zjawiska „biologicznego wieku”, opartego na ludzkim DNA, może znacznie polepszyć jakość życia coraz większej części zachodnich społeczeństw. Jak podają statystyki, udział osób powyżej 65. roku życia w ogólnej populacji Europejczyków do 2050 roku wzrośnie do 28%. To miliony ludzi, dla których odkrycie ich predyspozycji zdrowotnych i chorobowych będzie miało ogromne znaczenie.

 

choroby genetyczne geny test dna dna