EKG metodą Holtera - przebieg badania

Zaburzenia rytmu serca, zmiany niedokrwienne - to tylko niektóre problemy, jakie może zdiagnozować Holter EKG. Badanie przeprowadzane jest w trakcie codziennej aktywności pacjenta w ujęciu dobowym.
Podstawowe informacje o badaniu
Holter EKG to nic innego jak zapis EKG na nośniku pamięci. Badanie jest bezinwazyjne i pozwala na zarejestrowanie pracy serca w trakcie codziennych czynności chorego. Dzięki badaniu można wykryć oraz monitorować takie choroby jak:
- - chorobę wieńcową i stan po zawale mięśnia sercowego,
- - zaburzenia rytmu serca,
- - pauzy w pracy serca,
- - ocenę pracy serca po wszczepieniu symulatora.
Istotne jest, aby w trakcie badania pacjent się nie oszczędzał, lecz faktycznie wykonywał codzienne czynności. Tylko w ten sposób można wychwycić zaburzenia rytmu serca. Dla jeszcze lepszej analizy zapisu pacjent powinien wynotować zażywane danym dniu leki oraz wszelkie niepokojące dolegliwości kardiologiczne.
Wskazania do badania
Wskazaniem do przeprowadzenia badania mogą być:
- - omdlenia,
- - zasłabnięcia,
- - duszności,
- - kołatanie serca,
- - przyspieszone bicie serca,
- - nierówna praca serca,
- - choroba niedokrwienna serca,
- - wszczepiony rozrusznik serca.
Osobom po przebytym zawale zalecane jest regularne wykonywanie badania, nawet jeśli nie występują żadne dolegliwości kardiologiczne.
Przygotowanie do badania
Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Pacjent może normalnie zażywać leki, które przyjmuje na co dzień. Nie trzeba też ograniczać posiłków. Do badania potrzebna jest jedynie czysta, sucha skóra, do której zostaną przyklejone elektrody.
Przebieg badania
Samo badanie, jak już wspomniano, jest bezinwazyjne. Na ciele chorego umieszcza się elektrody, które zostają podłączone do niewielkiego rejestratora. Następnie pacjent zostaje przeszkolony w zakresie użytkowania urządzenia. Aparat zostaje podłączony na minimum 24 godziny. W zależności od zaleceń lekarza czas ten może być wydłużony nawet do 7 dni. Na czas badania pacjent otrzymuje dzienniczek, w którym ma odnotowywać wszelkie niepokojące stany. Konieczne jest również odnotowywanie form podejmowanej aktywności fizycznej oraz wszelkich dokuczliwych objawów, takich jak bóle, kłucie, duszności czy omdlenia. Podczas badania nie należy unikać aktywności fizycznej. Badanie ma wskazać, jak serce reaguje na wysiłek. Po czasie przewidzianym na badanie należy zdjąć urządzenie z ciała i dokonać odczytu. W celu prawidłowej interpretacji wyniku konieczne jest uwzględnienie uwag pochodzących z dzienniczka.