Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Grzybica: objawy i leczenie

Grzybica: objawy i leczenie

Grzybica: objawy i leczenie
12:29 11/02/2019

Grzybica jest chorobą zakaźną. Wywołują ją grzyby chorobotwórcze. Jak ją wyleczyć?

Pierwsze oznaki grzybicy łatwo przeoczyć: zaczyna się od delikatnego swędzenia i pieczenia. Później jest już tylko gorzej: w dotkniętych zakażeniem miejscach pojawiają się pęknięcia, wokół których skóra nabiera białawej, odstręczającej barwy, staje się wilgotna i puchnie. Następnym objawem są łuszczące się pęcherzyki, w okolicach których skóra łatwo pęka. Z biegiem czasu pojawiają się dolegliwości bólowe. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy jak najszybciej podjąć leczenie, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na inne części ciała.

 

Różne rodzaje grzybicy

Najgroźniejszą odmianą grzybicy jest grzybica ogólnoustrojowa. Towarzyszą jej takie objawy jak chroniczne zmęczenie, biegunka, wzdęcia, zaparcia, problemy z koncentracją, zmiany skórne czy bóle stawów. Ponieważ są to objawy towarzyszące również wielu innym chorobom, trudno niekiedy postawić właściwą diagnozę. Na szczęście stosunkowo rzadko spotyka się tę odmianę. Dużo częściej grzybica obejmuje jedynie poszczególne części ciała: stopy, paznokcie, okolice intymne.

 

Jak można się zarazić grzybicą?

Grzybicą można się zarazić w miejscach publicznych: na basenie, w szatni, w saunie, w toalecie. Chory na grzybicę zostawia mikroskopijne łuski ze skóry na podłodze, w ręcznikach, w dywanach i wykładzinach. Przy bezpośrednim kontakcie skóry z łuską istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do infekcji. Dlatego wskazane jest używanie na basenach czy w szatniach klapek, aby uniknąć ewentualnego zakażenia.

 

Jak leczyć grzybicę?

Zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy? Zgłoś się jak najszybciej do dermatologa. Samodzielne kuracje nie zawsze przynoszą pożądany efekt. W leczeniu grzybicy stosuje się różnego rodzaju kremy i maści przeciwgrzybiczne. Leki doustne przyjmuje się na ogół w przypadkach cięższych, w których tradycyjne maści nie pomagają. Po wyleczeniu grzybicy należy odkazić przedmioty codziennego użytku, z którymi zagrzybiona skóra miała często kontakt, np. przyrządy do manikiuru, pumeksy, tarki do stóp itp. Warto też pamiętać o tym, aby nie używać cudzego obuwia i mieć ze sobą własny ręcznik w miejscach takich jak sauna czy basen.

 

leczenie grzybicy objawy grzybicy grzybica