Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Haluksy - jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią?

Haluksy - jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią?

Haluksy - jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią?
13:14 18/05/2015

Podejrzewasz u siebie haluksy? Sprawdź czym konkretnie są, czy można im zapobiec i jak sobie z nimi poradzić, kiedy już stały się naszą przypadłością.

Haluksy, zwane także „koślawymi paluchami”, to nic innego, jak choroba zwyrodnieniowa, która objawia się swoistym zniekształceniem stopy. Zniekształcenie to pojawia się głównie u kobiet, choć może też występować u mężczyzn. Główne przyczyny występowania haluksów, to: noszenie niewygodnych butów, często na wysokim obcasie lub każdego innego obuwia, które ma wpływ na deformację stopy, stojący tryb pracy, nadwaga oraz brak aktywności fizycznej na co dzień. Oprócz tego, niestety, haluksy możemy też odziedziczyć w genach po naszych przodkach. Czy skoro tak sprawa wygląda, istnieje sposób na to, aby zapobiec pojawieniu się na naszych stopach haluksów?

Oczywiście. W tym celu warto pamiętać o dobrze dopasowanym – nie zbyt ciasnym, ani zbyt wąskim, wygodnym obuwiu, o odpoczynku dla naszych nóg i stóp po ciężkim dniu, o ćwiczeniach stóp, masażach, a także o częstej aktywności fizycznej i zdrowej diecie, dzięki której nie przybierzemy na wadze.

Pamiętajmy, że, tak jak w przypadku każdego innego schorzenia, także pojawieniu się haluksów lepiej zapobiegać niż je leczyć. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że występowanie koślawych paluchów to podstępny problem. Na początku przebiega raczej bezobjawowo, później zaczyna być ledwo dostrzegalne, ale gdy w końcu lądujemy u lekarza przez ciągłe zaczerwienienie, ból i niemożność założenia jakichkolwiek butów, może się zdarzyć, że lekarz w ramach terapii zaproponuje nam nawet operację.

Co zatem, robić, gdy zaczynają pojawiać się u nas haluksy? Przede wszystkim należy jak najszybciej zacząć działać. Jeśli podejrzewamy u siebie koślawe palce, wybierzmy się niezwłocznie do lekarza ortopedy, który po oględzinach stóp, dobierze nam odpowiednią kurację. Odpowiednie leczenie poprawi nasz komfort życia i być może uchroni przed operacją. Jaką formę leczenia może nam przepisać lekarz? Na haluksy sprawdzą się wkładki ortopedyczne, ćwiczenia korygujące wadę, a także fizykoterapia.

sposoby na haluksy haluksy