Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Jak rozpoznać dalekowzroczność?

Jak rozpoznać dalekowzroczność?

Jak rozpoznać dalekowzroczność?
12:14 21/02/2017

Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność lub hyperopia, jest genetyczną wadą wzroku. Do jej głównych przyczyn należy nieprawidłowa budowa narządu wzroku, na przykład zbyt krótka gałka oczna.

Nadwzroczność objawia się bólami głowy, mrużeniem oczu oraz łzawieniem. Wadę leczy się okularami korekcyjnymi, soczewkami kontaktowymi lub zabiegiem laserowej korekcji.

Czym jest dalekowzroczność i skąd się bierze?

Dalekowzroczność, nazywana również nadwzrocznością albo hyperopią, jest wadą wzroku. Zazwyczaj defekt ten dziedziczy się genetycznie. Przy wyjaśnianiu, co to jest dalekowzroczność, przydatny będzie opis. Osoba z hyperopią najczęściej dobrze widzi punkty zlokalizowane od kilku do kilkudziesięciu metrów dalej, ma natomiast problem z dostrzeganiem tego, co znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Przyczynami nadwzroczności mogą być za krótka gałka oka oraz zbyt mała moc łamiąca układu optycznego (spowodowana np. płaską rogówką). W konsekwencji oko skupia promienie światła za siatkówką, a nie na niej. Dalekowzroczność ma trzy poziomy zaawansowania:

1) hyperopia mała – nie przekracza 2,5 dioptrii (dioptria jest miarą mocy optycznej),
2) hyperopia średnia – wynosi od 2,5 do 6,0 dioptrii,
3) hyperopia duża – przekracza 6,0 dioptrii.

 

Najczęstsze objawy nadwzroczności

Do najpopularniejszych objawów dalekowzroczności należą:

a) mrużenie oczu podczas wpatrywania się w przedmioty blisko zlokalizowane,
b) napięcie i ból oczu,
c) łzawienie oczu,
d) suchość, świąd oraz pieczenie oczu,
e) nadmierne mruganie (ponad 20 razy na minutę),
f) ból głowy podczas wykonywania działań wymagających skupienia wzroku (na przykład czytania, robienia na drutach bądź pracy przed komputerem).

 

Jak diagnozować i leczyć dalekowzroczność?

Dalekowzroczność diagnozuje i leczy okulista bądź optometrysta. Brak kuracji może prowadzić do zwyrodnienia oczu. W korekcji hyperopii stosuje się soczewki kontaktowe oraz okulary z mocą dodatnią, czyli tak zwane plusy. Soczewki i okulary można nosić naprzemiennie. Jedna soczewka kontaktowa kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych. Cena zależy od jej terminu przydatności, koloru i materiału, z którego została wykonana. Natomiast koszt wyrobienia okularów wynosi kilkaset złotych.

Inną metodą leczenia dalekowzroczności jest zabieg laserowej korekcji wzroku. Podczas operacji chirurg nacina fragment rogówki. W konsekwencji wada może się zmniejszyć lub całkowicie ustąpić. Cena laserowej korekcji wzroku waha się od 2 do 4 tysięcy złotych za jedno oko. Zabieg można wykonać u osób powyżej 21 lat, z ustabilizowaną wadą wzroku. 

dalekowroczność