Jak się przygotować do badań laboratoryjnych?

Badania laboratoryjne wymagają od pacjenta odpowiednich przygotowań. O czym należy pamiętać przed wizytą u lekarza?
Aby wynik badania przeprowadzonego w warunkach laboratoryjnych był miarodajny, należy odpowiednio się przygotować przed złożeniem wizyty w ośrodku diagnostycznym. Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, może się okazać, że chorujesz na coś, na co w rzeczywistości nie chorujesz. Wiele czynników ma wpływ na ostateczny wynik badania, między innymi płeć, wiek, stan zdrowia, rytm biologiczny, przyjmowane leki, tryb życia. Są to zmienne, które nie zafałszowują wyników, ponieważ wiemy, jak daleko sięga ich wpływ. Ale wynik badania może być również uzależniony od tego, czy i o której godzinie jadłeś lub jadłaś wczoraj kolację. Z tego względu warto przestrzegać zaleceń lekarzy dotyczących przygotowań do badania.
Jak się przygotować do badania krwi?
- - Krew powinna zostać pobrana między godziną 7 a 10 rano.
- - Na badanie należy przyjść na czczo (12 godzin po skonsumowaniu ostatniego posiłku).
- - Zaleca się nie pić alkoholu przed pobraniem krwi.
- - To samo dotyczy kawy. Kofeina zwiększa poziom glukozy i wpływa na inne parametry.
- - Warto mieć na uwadze fakt, że na wynik badania może mieć również ilość wypalonych przed badaniem papierosów. Zaleca się, by zaprzestać palenia przynajmniej na godzinę przed badaniem.
- - Dzień przed badaniem nie powinno się podejmować zbyt forsownego wysiłku fizycznego.
- - Nie bez znaczenia jest również poziom stresu. Z tego względu – o ile to możliwe – zaleca się unikać w dzień badania stresujących sytuacji.
Jak się przygotować do badania moczu?
- - Zaopatrz się w jednorazowy pojemnik, w którym przechowywana będzie próbka. Kupisz takie pojemniki w każdej aptece.
- - Próbkę należy pobrać rano, przy pierwszym oddawaniu moczu. W pojemniku powinna się znaleźć ciecz z tzw. środkowego strumienia.
- - U małych dzieci próbkę można pobrać przy użyciu woreczka z hipoalergiczną taśmą klejącą. Przed pobraniem moczu należy dokładnie przemyć dziecku okolice genitaliów oraz odbytu.
- - Próbka powinna zostać jak najszybciej dostarczona do laboratorium.
Stosowanie się do zaleceń lekarzy jest elementarnym warunkiem uzyskania miarodajnych wyników badań. Niektóre badania są na tyle „delikatne”, że np. zbyt duża ilość kofeiny czy nikotyny we krwi może przyczynić się do powstania znacznych odchyleń w wynikach, które mogą zostać mylnie zinterpretowane jako przejaw choroby.