Jak uchronić dziecko przed alergią?

Zanieczyszczone powietrze, toksyczne jedzenie i ciągła styczność z chemikaliami sprawiają, że coraz częściej rodzimy małych alergików. Czy można, będąc w ciąży, zapobiec rozwojowi alergii u dziecka?
W naszym społeczeństwie z roku na rok przybywa alergików. Jesteśmy, niestety, mało odporni na wiele alergenów. Dorośli cierpią z powodu rozmaitych alergii i przekazują je w genach swoim dzieciom. Oczywiście przyczyny alergii nie tkwią wyłącznie w podłożu genetycznym. Zależą od wielu czynników. Faktem jest jednak, że jeśli choć jedno z rodziców boryka się z alergią, istnieje zwiększone ryzyko, że maluch przejmie po nim tę przypadłość. A co w przypadku rodziców, którzy nigdy nie odczuwali żadnych dolegliwości alergicznych? Czy ci nie muszą zaprzątać sobie głowy tematem alergii u dzieci?
Istnieje stosunkowo niewielkie ryzyko, że niealergiczni rodzice urodzą dziecko obarczone nadwrażliwością na alergeny. Ryzyko to wynosi dokładnie 10-15% (jeśli jedno z rodziców ma alergię, wzrasta ono do 20-40%, obydwoje – 40-80%). Za geny o alergii mogą jednak zdecydować różne czynniki zewnętrzne. Niektóre substancje przedostające się przez łożysko mogą już na etapie rozwoju płodowego powodować nadwrażliwość na pewne alergeny. Alergia u dziecka wiąże się zaś z szeregiem trudności oraz cierpień fizycznych i psychicznych. Dziecko potrzebuje wówczas jeszcze bardziej przemyślanej pielęgnacji, musi nosić określony rodzaj ubrań i nie zawsze może jeść to, co inne dzieci. Nadmierna wrażliwość malucha to wiele nieprzespanych nocy, ciągłe wizyty u lekarza i słone wydatki.
Choć nie wiadomo do końca, czy jakiekolwiek czynności zapobiegawcze podjęte w ciąży mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii u dziecka, nie zaszkodzi przynajmniej spróbować. Zwłaszcza, że każda z nich i tak wyjdzie nam na dobre z innych powodów.
Czego powinno się unikać?
- przebywania w zadymionych i zanieczyszczonych pomieszczeniach;
- palenia papierosów(!);
- przebywania w zakurzonych pomieszczeniach;
- wdychania oparów ze środków chemicznych (np. podczas sprzątania);
- silnych detergentów;
- sterylizowania i wyjaławiania przestrzeni wokół.
Co warto robić?
- spożywać naturalne probiotyki oraz pokarm bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe;
- karmić piersią.