Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Kamień nazębny - groźny wróg zdrowej jamy ustnej

Kamień nazębny - groźny wróg zdrowej jamy ustnej

Kamień nazębny - groźny wróg zdrowej jamy ustnej
12:21 24/08/2017

Aby ustrzec się przed próchnicą i chorobami przyzębia, powinniśmy regularnie usuwać tzw. złogi nazębne - w tym kamień.

Kamień nazębny to osad, którego nie uda nam się pozbyć w domowym zaciszu. Konieczna jest wizyta u stomatologa. Aby dowiedzieć się, jak ważne jest szybkie zlikwidowanie pokrywającego nasze zęby kamienia nazębnego - przeczytaj ten artykuł.

 

Kamień nazębny - co to jest?

Kamień nazębny powstaje ze zmineralizowanej płytki nazębnej. Musimy pamiętać, że w naszej jamie ustnej, już 4-12h po szczotkowaniu, pojawia się płytka nazębna. Dobrze pokazuje to artykuł znajdujący się pod tym adresem: http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/plytka-nazebna-i-kamien-nazebny-pod-lupa/ Jest to bezbarwny, bakteryjny osad, powstający ze śliny, resztek pokarmów, płynów i nabłonka. Taki osad możemy jeszcze bezproblemowo usunąć, używając szczoteczki i nici dentystycznej. Nieregularnie usuwana płytka nazębna po 2-3 dniach zaczyna się mineralizować i przekształca się w kamień nazębny. Z tym problemem zwykła szczoteczka już sobie nie poradzi.

Wyróżniamy dwa rodzaje kamienia nazębnego:

Kamień naddziąsłowy - miękki i łatwy do usunięcia w gabinecie stomatologicznym. Jest widoczny gołym okiem. 
Kamień poddziąsłowy - samodzielnie nie można go dostrzec. Ściśle przylega do korzenia zęba. Niestety jest trudny do usunięcia.

 

Nieusuwanie kamienia nazębnego

Oto negatywne konsekwencje nieregularnego usuwania kamienia nazębnego:

  • próchnica. Kamień nazębny składa się przede wszystkim z bakterii. Dzięki temu osadowi mają one doskonałe miejsce do rozwijania się - co sprzyja powstawaniu ubytków,
  • zapalenie dziąseł, objawiające się ich krwawieniem, rozpulchnieniem, przykrym zapachem dobywającym się z ust,
  • trudny do usunięcia kamień poddziąsłowy, powstały z kamienia naddziąsłowego,
  • paradontoza - choroba wynikła wskutek uszkodzenia tkanek trzymających zęby w kościach. Często kończy się utratą zębów,
  • choroby zębów szkodzą całemu organizmowi. Z jamy ustnej łatwo jest bakteriom przedostać się do krwioobiegu i uszkadzać inne ważne narządy - na przykład serce czy mózg.

 

Co zrobić, jeżeli zauważę u siebie kamień nazębny?

Jak najszybciej odwiedź stomatologa! Przeprowadzi on bezbolesny zabieg skalingu, wykonywany metodą tradycyjną, ultradźwiękową, laserową lub chemiczną. Kamień nazębny zostanie usunięty z powierzchni szkliwa. Po zabiegu pozbywania się kamienia nazębnego dentysta może wykonać:

  • piaskowanie - delikatne usuwanie płytki nazębnej i resztek kamienia nazębnego przy użyciu piaskarki stomatologicznej,
  • fluoryzację szkliwa osłabionego zabiegami,
  • polerowanie powierzchni zęba w celu pozbycia się mikrouszkodzeń w szkliwie i utrudnienia bakteriom przylegania do niego. 

Regularne odwiedzanie stomatologa, który sprawdzi, czy na naszych zębach nie osadza się kamień nazębny, może uchronić przed wieloma groźnymi chorobami. Pamiętaj, że stosunkowo tani i bezbolesny zabieg może ustrzec cię nawet przed utratą zębów w przyszłości. Nie warto więc zwlekać z wizytą u dentysty, jeżeli zauważymy u siebie pierwsze ślady kamienia nazębnego.

kamień nazębny kamień