Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Alergie >> Katar sienny – jak sobie z nim radzić?

Katar sienny – jak sobie z nim radzić?

Katar sienny – jak sobie z nim radzić?
11:39 03/06/2016

Alergiczny nieżyt nosa, nazywany również katarem siennym lub pyłkowicą, to dolegliwość sezonowa, która dotyka alergików uczulonych na alergeny wziewne. Przypomina zwykłe przeziębienie, ale wymaga innego leczenia. Jakiego?

Katar sienny: przyczyna

Katar sienny niebezpodstawnie określa się również jako pyłkowicę. Zazwyczaj jego źródłem są bowiem pyłki roślin (uczulają głównie pyłki traw oraz drzew i chwastów), a poza tym także zarodniki pleśni. Pyłkowica pojawia się co roku o podobnej porze, w momencie, gdy zaczynają pylić rośliny, na które alergik ma uczulenie. Alergia wziewna obejmuje również nadwrażliwość na takie czynniki, jak sierść, naskórek lub wydzieliny zwierząt, roztocza kurzu, alergeny grzybów czy substancje chemiczne (np. formaldehyd). Są to jednak alergeny całoroczne, dlatego wywołany przez nie katar nazywamy całorocznym alergicznym nieżytem nosa.

W jednym i w drugim przypadku mechanizm obronny organizmu działa jednak tak samo: alergen, po dostaniu się do dróg oddechowych wywołuje reakcję przeciwciał, która polega na produkcji histaminy. To prowadzi zaś do wystąpienia stanu zapalnego oraz pobudza błonę śluzową do wytwarzania większych ilości śluzu.


Objawy kataru siennego

Katar sienny to katar wodnisty, któremu towarzyszy częste i seryjne kichanie, zaczerwienie nosa, łzawienie oczu, obrzęk powiek oraz świąd nosa, oczu, gardła i skóry twarzy. Od objawu zwykłego przeziębienia da się go odróżnić głównie dzięki dolegliwościom oczu, które są zaczerwienione, przekrwione, opuchnięte, silnie łzawią i źle reagują na światło słoneczne. Poza tym ustalenie przyczyny kataru ułatwia jego wyraźna sezonowość. Zwykły spacer wśród drzew lub przebywanie na łące aktywują katar sienny.

W takich przypadkach należy udać się do lekarza specjalisty, czyli alergologa, który dzięki odpowiednim testom skórnym ustali, na co dokładnie jesteśmy uczuleni. W razie wątpliwości wykona on także testy prowokacyjne, polegające na wprowadzeniu do nosa niewielkich ilości alergenów i obserwowaniu objawów.


Katar sienny: leczenie

Alergiczny nieżyt nosa to uciążliwa dolegliwość. W normalnym funkcjonowaniu alergikowi przeszkadza nie tylko sam katar, ale też nawracające serie kichnięć, świąd i opuchlizna twarzy oraz ciągle łzawiące oczy. Czasem alergia objawia się tak silnie, że uniemożliwia normalne zasypianie, koncentrację, aktywność fizyczną i pracę. Jeśli u pacjenta dodatkowo pojawia się duszący, suchy kaszel, lekarz może zlecić wykonanie badania spirometrycznego na potwierdzenie astmy oskrzelowej. Alergie wziewne dotyczą przede wszystkim dzieci i młodych osób przed 20. rokiem życia. Ich obecność zwiększa ryzyko pojawienia się astmy.

Leczenie kataru siennego polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych oraz obkurczających naczynia krwionośne nosa. Leki przeciwhistaminowe mogą niestety wywoływać problemy z koncentracją oraz prowadzić do wzmożonej senności. Z kolei krople lub spraye do nosa, obkurczające śluzówkę nie nadają się do stosowania na dłuższą metę, ponieważ powodują zatykanie zatok. Wobec tego najskuteczniejszym rozwiązaniem zdaje się być terapia glikokortykosteroidami. Są one całkowicie bezpieczne i wchłaniają się w minimalnym stopniu, nie powodując skutków ubocznych. Ograniczają zaś uciążliwe objawy. Kobiety w ciąży i małe dzieci powinny stosować lżejsze leki. Natomiast, jeśli alergii towarzyszą objawy astmy stosuje się leki przeciwleukotreinowe.

Inną, popularną metodą leczenia alergii wziewnej jest immunoterapia. Trwa ona kilka lat, daje dużą skuteczność i polega na podawaniu pacjentowi małych dawek alergenów, by ten mógł się na niego uodpornić.


Elżbieta Gwóźdź

leczenie kataru siennego katar sienny