Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Kobiece infekcje intymne: przyczyny, rodzaje, zapobieganie

Kobiece infekcje intymne: przyczyny, rodzaje, zapobieganie

Kobiece infekcje intymne: przyczyny, rodzaje, zapobieganie
12:16 15/02/2019

Strefa V to wyjątkowo wrażliwe miejsce na mapie ciała kobiety. Naprawdę wiele czynników może narazić ją na wystąpienie dokuczliwej infekcji. Nie tylko, jak wydaje się to niektórym, niedostateczna higiena intymna.

Podstępne drobnoustroje

Infekcje okolic intymnych nie oszczędzają nawet tych kobiet, które przywiązują dużą wagę do zabiegów higienicznych. Niestety codzienne sytuacje ciągle narażają nas na ryzyko rozwoju wielu stanów zapalnych. Wystarczy, że nasza odporność nieco spadnie (np. w skutek silnego stresu, zażywania antybiotyków, ubogiej w minerały diety) i organizm nie obroni się przed drobnoustrojami czyhającymi na nas na zewnątrz – chociażby na basenie, w saunie czy w publicznej toalecie. Ryzyko pojawienia się infekcji zwiększają ponadto stosunki seksualne bez zabezpieczenia, częste zmiany partnerów seksualnych, zaburzenia cyklu miesiączkowego, noszenie zbyt ciasnych ubrań i nieodpowiedniej bielizny, używanie podrażniających kosmetyków, otyłość, cukrzyca, a także ciąża. Wszystkie te czynniki grożą zachwianiem równowagi w środowisku naturalnym pochwy. Gdy to nastąpi, w zależności od czynnika chorobotwórczego zaczynamy odczuwać znaczny dyskomfort. Infekcje objawiają się swędzeniem, pieczeniem, obfitymi upławami, bolesnością oraz niekorzystną zmianą konsystencji i zapachu wydzieliny z pochwy.

Wiele kobiet, zwłaszcza w przypadku niektórych typów infekcji, nie odczuwa jednak żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest dokonywanie regularnych badań ginekologicznych i zabezpieczanie się podczas każdej formy współżycia seksualnego (nieświadomie możemy zarazić inną osobę, również podczas seksu oralnego). Gdy objawy są zauważalne i nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że dzieje się coś niedobrego, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Nieleczenie, a także niedoleczenie infekcji może pociągać za sobą szereg poważnych konsekwencji, na przykład przeistoczyć się w przewlekłe zapalenie pochwy, stan zapalny błony śluzowej macicy, zapalenie pęcherza czy doprowadzić do uszkodzenia jajowodów (a w rezultacie do niepłodności). Jeśli niebezpieczna infekcja pojawi się w trakcie ciąży, jej niedoleczenie lub zignorowanie może przedwcześnie wywołać poród lub spowodować poważne powikłania u płodu.

 

Najczęstsze infekcje intymne. Jak je odróżnić?

Waginoza bateryjna (bakteryjne zakażenie pochwy) – wywołują ją poszczególne szczepy bakterii beztlenowych, naturalnie bytujących w pochwie. Może nie dawać żadnych objawów, niemniej u połowy kobiet występują wodniste upławy, o charakterystycznym rybim zapachu, a także swędzenie i pieczenie. To najczęstszy rodzaj infekcji dróg rodnych.

Rzęsistkowica – powodowana przez rzęsistka pochwowego, pierwotniaka, który wyjątkowo lubuje się w miejscach wilgotnych i chętnie zamieszkuje przyrządy sanitarne, na przykład gąbki i ręczniki. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia się nim, gdy uprawiamy seks bez prezerwatywy z przypadkowym partnerem. Objawia się swędzeniem, pieczeniem i bolesnością, a także pienistą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu.

Chlamydioza – jest bardzo niebezpieczna, ponieważ nie daje zbyt wielu objawów. Mogą pojawić się zaledwie: pieczenie podczas oddawania moczu, plamienia między miesiączkami (które łatwo przypisać czemuś innemu), ból w podbrzuszu podczas stosunku. Choroba przenoszona najczęściej drogą płciową, także w wyniku kontaktów analnych. Nieleczona może skończyć się dla nas bardzo źle.

Grzybica, drożdżyca – objawia się nadprodukcją gęstych upławów o zapachu drożdży, a poza tym świądem i pieczeniem, które nasilają się w różnych sytuacjach (np. podczas oddawania moczu). Najłatwiej zarazić się nią podczas uprawiania seksu bez prezerwatywy. Ryzyko stwarzają również przyrządy higieniczne i miejsca publiczne, takie jak toalety. Ma tendencję do regularnego powracania, jeśli pozostawimy ją niedoleczoną.

Opryszczka płciowa – stosunkowo łatwa do zdiagnozowania. Objawia się zaczerwienieniem oraz obrzękiem okolic sromu i odbytu. Następnie pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem, które po pęknięciu tworzą bolesne ranki. Wymaga przede wszystkim leczenia miejscowego, z użyciem maści. Może nawracać, bo wirus opryszczki zostaje z nami już na zawsze. Przenosi się drogą płciową.

Zanikowe zapalenie pochwy – charakterystyczne dla kobiet na etapie menopauzy. Powoduje je stopniowe zanikanie błony śluzowej macicy i wynikająca z tego większa podatność na zakażenia. Objawia się pieczeniem miejsc intymnych oraz zielono-żółtą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu.

 

Jak chronić się przed infekcjami?

Nie zawsze uda nam się obronić przed rozwojem drobnoustrojów. Na co dzień warto jednak pamiętać o pewnych środkach ostrożności. Po pierwsze, uprawiajmy bezpieczny seks, zwłaszcza jeżeli często zmieniamy partnerów. Prezerwatywa w takich przypadkach to podstawa.

W walce z infekcjami pomocna jest prawidłowa higiena intymna. Strefę V należy odświeżać regularnie, ale bez przesady – irygacje pochwy i zbyt częste mycie zaburzy równowagę jej flory bakteryjnej. Dodatkowy zabieg higieniczny przeprowadzić należy po wizycie na basenie czy w saunie, a w publicznych toaletach używajmy specjalnych nakładek na sedes. Do mycia sfer intymnych nie używajmy gąbek czy myjek, bo często gnieżdżą się w nich bakterie. Nie pożyczajmy ręczników. Miejmy też osobny ręcznik do osuszania okolic dróg rodnych. Przykładajmy też większą wagę do tego, co na sobie nosimy – częste chodzenie w sztucznej bieliźnie i obcisłych spodniach (np. w dżinsach) powoduje przegrzanie miejsc intymnych i stwarza sprzyjające warunki do rozwoju infekcji.

 

strefa v infekcje kobiece infekcje intymne