Laserowa korekcja wady wzroku: wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz

Korekcja wady wzroku metodą laserową daje szansę na odzyskanie pełnej ostrości widzenia. Pacjentów klinik okulistycznych nurtuje jednak wiele pytań – czy jest bolesna, czy wiąże się z jakimikolwiek komplikacjami i w jakim czasie po zabiegu wrócą do całkowitej sprawności?
Życie bez wad
Odkąd mamy dostęp do soczewek kontaktowych, życie z wadą wzroku stało się o wiele bardziej znośne. Wielu osobom jednak i to nie wystarcza. Soczewki kontaktowe, choć stosunkowo komfortowe i bezpieczne, mają przecież pewne mankamenty. Poza tym każdy z nas chciałby mieć idealny wzrok, bez potrzeby korygowania go w jakikolwiek sposób. Czy zabieg z użyciem lasera daje nam gwarancję na lepsze widzenie do końca życia?
Laserowa korekcja wzroku jest jedyną możliwością odzyskania pełnej ostrości widzenia. Okulary i soczewki tylko korygują wadę, a laser przekształca rogówkę oka w taki sposób, że na zawsze pozbywamy się krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu. Laser to niewiarygodnie precyzyjne narzędzie, dzięki czemu zabieg korekcji przebiega bardzo szybko, jest bezbolesny i pozwala na odczucie poprawy widzenia niedługo po jego wykonaniu. W dodatku odbywa się bez rozlewu krwi – komórki potraktowane laserem po prostu wyparowują.
Ile to kosztuje?
Laser od dawna traktowany jest jako powszechne narzędzie służące poprawie jakości widzenia. Byłby wykorzystywany jeszcze częściej, gdyby nie to, że za korekcję wady wzroku trzeba zapłacić u nas z własnej kieszeni. Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego rodzaju operacji, bo uznaje ją za zabieg kosmetyczny. A szkoda, bo dla wielu osób refrakcja laserem nie byłaby podyktowana kaprysem, lecz rzeczywistą potrzebą – mogłaby otworzyć przed nimi perspektywę wymarzonego zawodu lub hobby. Tymczasem cena może odstraszać zainteresowanych. Korekcja wady w jednym tylko oku kosztuje bowiem od 2 do niecałych 4 tys. złotych, w zależności od tego, jaką metodę refrakcji wybierzemy (i tu wiele zależy nie tylko od zasobności naszego portfela, ale i od rodzaju wady wzroku, jej zaawansowania czy cech anatomicznych oka).
Czy laserowa korekcja wzroku jest dla każdego?
Na dobrą sprawę istnieje bardzo ograniczona grupa przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Odradza się refrakcję kobietom w czasie ciąży i laktacji, dlatego należy odczekać z korekcją około sześciu miesięcy od porodu, by mieć pewność, że zabieg będzie udany. Ciąża powoduje zaburzenia ostrości widzenia, funkcja wzroku jest wówczas niestabilna. Z tego samego powodu operacji nie są poddawane osoby poniżej 20. roku życia oraz takie, u których w ciągu roku przed planowaną korekcją wada dość szybko postępowała. Ustabilizowanie się wady wzroku jest konieczne, jeśli chcemy, by jednorazowy zabieg przyniósł trwałe efekty.
W związku z tymi oraz wieloma innymi wymogami zabieg musi zostać poprzedzony szczegółową konsultacją i odpowiednimi badaniami. Dopiero po nich ostatecznie okaże się, jaki rodzaj lasera jest dla nas najlepszy i czy w ogóle możemy, w danej chwili, poddać się korekcji.
Dyskomfort w czasie zabiegu i rekonwalescencja
Zabieg laserowej korekcji jest bezbolesny, a ze względu na stopień precyzji i szybkość przeprowadza się go jedynie ze znieczuleniem miejscowym, aplikowanym w postaci kropli. W czasie jego trwania pacjent ma patrzeć przed siebie (powieki są rozwarte i unieruchomione), jeśli jednak zdarzyłoby się, że operowany skieruje wzrok gdzie indziej, laser przestaje działać – pacjent nie musi się więc zamartwiać ewentualnymi następstwami swoich ewentualnych odruchów.
Niemniej laserowa korekcja wiąże się z odczuwaniem pewnego dyskomfortu. Wymaga od nas również odpowiedniego przygotowania. W dniu zabiegu odradza się prowadzenia samochodu, a na kilka dni przed nie wolno spożywać alkoholu. Powinniśmy też unikać przebywania w obecności osób zainfekowanych, na przykład chorych na grypę czy leczących opryszczkę. Po operacji z kolei należy unikać opalania, zadymionych pomieszczeń, wysiłku fizycznego czy przemęczania oczu czytaniem oraz pracą przed ekranem komputera. Na jakiś czas należy również zrezygnować z makijażu i ostrożnie stosować kosmetyki (np. uważać, by szampon nie spłynął do oczu).
Po zabiegu możemy odczuwać suchość w oku, pieczenie, wrażenie obecności ciała obcego. Prawdopodobnie będzie dokuczał nam światłowstręt. Musimy też dać oczom czas, aż zaadaptują się do nowych warunków optycznych. Do momentu wygojenia się rogówki obraz może się zamazywać, a ostrość będzie niepełna. Zabieg nie upośledza jednak całkowicie codziennego funkcjonowania. Na początku zaleca się dużo odpoczynku, ale to nieprawda, że musimy zamknąć się w ciemnym pokoju na kilka dni. Możemy chodzić na spacery (przy słonecznej pogodzie w okularach z filtrem), do pracy (pod warunkiem, że w trakcie wykonywania swoich obowiązków nie przemęczamy wzroku ani nie eksploatujemy nadmiernie organizmu) czy na zakupy. Po kilku dniach możemy już usiąść za kierownicą, a zaledwie dwa dni po operacji odbyć podróż samolotem. Długość rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji oraz wybranej metody korekcji.