Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Badania >> Maluch u lekarza – jak przebiega wizyta w gabinecie pediatry?

Maluch u lekarza – jak przebiega wizyta w gabinecie pediatry?

Maluch u lekarza – jak przebiega wizyta w gabinecie pediatry?
16:11 02/02/2018

Zabierając malucha do lekarza po raz pierwszy, nie wiemy czego dokładnie należy się spodziewać. To rodzi pewne obawy. Zwykle są one nieuzasadnione. Lekarz dokładnie wie jak postępować z malcem i z nami!

Co może nas zaskoczyć?

W gabinecie warto zaufać lekarzowi i nie dziwić się, gdy np. pediatra poprosi nas o przystawienie w danej chwili dziecka do piersi. O ile nie powinien on oceniać naszego wyboru, co do sposobu oraz czasu karmienia (naturalnie, sposobem mieszanym czy sztucznie), to może nam zwrócić uwagę na nieświadome błędy popełniane przez nas podczas tej czynności.

Bądźmy przygotowane również na to, że lekarz dokładnie obejrzy noworodka, osłucha jego brzuszek, przeanalizuje drobiazgowo stan skóry, kształt główki, wszelkie dostrzegalne krostki, zaczerwienienia, ranki po szczepieniach, zbada oczy oraz oceni jak goi się kikut pępowiny. Czynności te wymagają dotykania, przykładania rozmaitych przyrządów, pilnej obserwacji, a nawet wąchania. Przede wszystkim jednak zostaniemy poproszone o rozebranie malucha, co absolutnie nie powinno budzić naszego sprzeciwu. Jeśli na dzień wizyty przewidziane jest szczepienie, lekarz poinformuje nas o możliwych efektach ubocznych oraz środkach zaradczych, jakie trzeba przedsięwziąć w razie ich wystąpienia. Przed wejściem do gabinetu maluch zostanie ponadto zważony i zmierzony w obwodach przez pielęgniarkę.

 

Rozmowa – ważna część pierwszej wizyty u pediatry

Oczywiście lekarz nie poprzestanie na obejrzeniu i skontrolowaniu malucha. Pierwsza wizyta trwa zawsze dłużej niż kolejne, ponieważ znaczna jej cześć przeznaczona jest na szczegółowy wywiad lekarski. Pediatra w tym czasie zapozna się z książeczką zdrowia dziecka (to podstawowa rzecz, jaką musimy ze sobą zabrać!), wypyta o przebieg porodu, pojawienie się żółtaczki, sposób karmienia czy doskwierające maluchowi dolegliwości. Pierwsza rozmowa to również najlepszy moment na rozwianie wielu wątpliwości, np. tych dotyczących szczepień, kąpieli, odżywiania i wszelakich spraw, które nas niepokoją. Lekarz ustali także termin kolejnej wizyty oraz przepisze niezbędne witaminy i skierowania, jeśli takie będą potrzebne.

Maluch powinien „zaliczyć” kontrolę pediatry w ciągu pierwszych 4 tygodni życia. 

 

 

wizyta u pediatry