Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Badania >> Na czym polegają badania przesiewowe?

Na czym polegają badania przesiewowe?

Na czym polegają badania przesiewowe?
12:23 05/05/2015

Jest sprawą powszechnie wiadomą, nie tylko lekarzom, że podstawowym warunkiem zapobiegania chorobom jest odpowiednia profilaktyka, w ramach której istotnym i jednym z podstawowych narzędzi są tak zwane badania przesiewowe.

Badania przesiewowe przeprowadza się wśród osób, które dotychczas nie wykazywały objawów określonej choroby, ale wykonuje się je, aby dokonać wczesnego wykrycia ewentualnej choroby, móc ją skutecznie wyleczyć, a co za tym idzie - zmniejszyć zachorowalność, zapobiegać skutkom i ograniczyć wskaźnik umieralności. Badania tego typu przeprowadza się albo na całej populacji, na przykład u dzieci w określonej grupie wiekowej, albo wśród osób reprezentujących grupę tak zwanego wysokiego ryzyka, na przykład kobiet zagrożonych rakiem szyjki macicy. Co prawda badanie przesiewowe umożliwia postawienie wstępnej diagnozy, jednak ostateczne rozpoznanie i opracowanie strategii leczenia wymaga całego szeregu dodatkowych i bardziej szczegółowych badań. Z tego względu należy zawsze brać pod uwagę możliwość błędnego wyniku badania przesiewowego, a w konsekwencji możliwe rozpoznanie choroby u osoby w rzeczywistości zdrowej albo, co gorsza, dający złudne poczucie bezpieczeństwa negatywny wynik u osoby, która jednak jest dotknięta danym schorzeniem.

Badania przesiewowe przeprowadza się w odniesieniu do wielu chorób, głównie nowotworowych, w grupie osób wysokiego ryzyka, czyli między innymi w odniesieniu do kobiet w określonym wieku pod kątem raka piersi (mammografia) czy raka szyjki macicy (cytologia), w odniesieniu do mężczyzn pod kątem raka prostaty (badanie per rectum i badanie przesiewowe krwi na poziom antygenów). Często przeprowadza się też kolonoskopię jako badanie pod kątem raka jelita grubego. Obowiązkowym badaniom przesiewowym w kierunku hipotyreozy i fenyloketonurii podlegają też noworodki. W odniesieniu do całej populacji badania przesiewowe prowadzi się na przykład wobec dzieci w wieku szkolnym pod kątem występowania problemów wzroku i słuchu, skoliozy czy innych schorzeń.

 

badania przesiewowe zdrowie medycyna choroby badania