Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Choroby przewlekłe >> Najczęstsze choroby układu krążenia

Najczęstsze choroby układu krążenia

Najczęstsze choroby układu krążenia
12:23 05/05/2015

Palenie tytoniu, nadwaga, cukrzyca, brak aktywności fizycznej, zła dieta – oto niektóre z czynników, jakie przyczyniają się do powstawania niebezpiecznych dla naszego zdrowia chorób układu krążenia.

Jednym z najczęściej występujących schorzeń układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze, które dotyka około połowę osób po 60. roku życia, aczkolwiek często pojawia się ono także u osób młodszych. Nadciśnienie jest chorobą przewlekłą. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że na nie cierpimy, a to za sprawą znikomych symptomów, które wysyła nam organizm. Nie widząc objawów, nie jesteśmy świadomi problemu. Tymczasem, nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do dużo poważniejszych powikłań, w tym do choroby wieńcowej, zawałów, wylewów. Aby przeciwdziałać temu schorzeniu, należy regularnie badać poziom ciśnienia, a w przypadku wyższego niż 140/90, należy wybrać się do lekarza, który dobierze metodę leczenia. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia, należy ograniczyć używki, uprawiać sport oraz wprowadzić zdrową dietę.  

Kolejnym poważnym schorzeniem układu krążenia, które dotyka bardzo wiele osób, jest choroba wieńcowa, zwana też chorobą niedokrwienną serca. Najczęściej powstaje na skutek miażdżycy. Dochodzi wtedy do zwężenia tętnic wieńcowych. Efektem jest zbyt mała ilość tlenu, który przekazywany jest do mięśnia sercowego. Choroba wieńcowa na ogół postępuje latami, przez pierwszy okres nie dając żadnych symptomów. W późniejszych etapach można zaobserwować takie objawy, jak: bóle za mostkiem, które promieniują do pleców, ramion i żuchwy, ucisk w klatce piersiowej, płytki, szybki oddech, duszność. Przy chorobie wieńcowej znacznie wzrasta ryzyko zawału. 

Bardzo często występującą wśród ludzi starszych chorobą układu krążenia jest miażdżyca. Występuje w wyniku powstawania na ściankach tętnic tzw. blaszek miażdżycowych, które powodują, że krew nie może w pełni swobodnie krążyć. Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, jednak istnieją też inne czynniki sprzyjające rozwojowi tej choroby. Są to: otyłość, nadwaga, cukrzyca, palenie tytoniu, podwyższony cholesterol, błędy w diecie, brak ruchu.

 

choroba niedokrwienna serca nadciśnienie miażdżyca układ krążenia choroby serca zdrowy styl życia zdrowie medycyna choroby