Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Najlepsze sposoby na bolesną miesiączkę

Najlepsze sposoby na bolesną miesiączkę

Najlepsze sposoby na bolesną miesiączkę
12:23 05/05/2015

Menstruacja w przypadku bardzo wielu dziewcząt i kobiet przebiega w sposób bolesny. Przy zastosowaniu kilku sprawdzonych sposobów, możemy zniwelować dokuczliwe dolegliwości. Jak to zrobić?

Bóle w okolicach podbrzusza i bóle krzyżowe – oto najczęściej występujące dolegliwości towarzyszące miesiączkującym kobietom. Są one wywołane zachodzącymi podczas okresu zmianami hormonalnymi, w wyniku których powstają skurcze macicy. W przypadku niektórych kobiet, bóle menstruacyjne są bardzo znikome i nie wymagają stosowania żadnych środków, jednak większość pań odczuwa te dolegliwości dość mocno. Sięgnięcie po środki przeciwbólowe jest tutaj jednym z najskuteczniejszych metod ich zażegnania. Z leków dostępnych bez recepty najbardziej sprawdzają się te mające w składzie ibuprofen albo paracetamol. Pamiętajmy jednak, aby w czasie okresu unikać polopiryny, aspiryny oraz innych farmaceutyków zwierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne i może intensyfikować krwawienie.

Medykamenty to niejedyne rozwiązanie, jeśli chcemy złagodzić dolegliwości miesiączkowe. Dobrą praktyką jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń działających rozkurczająco. Pomóc mogą skłony, krążenia miednicą, lekkie ćwiczenia rozciągające w pozycji siedzącej i leżącej. Tego rodzaju gimnastyka może przynieść prawdziwą ulgę w czasie, gdy nękają nas bolesne skurcze. Zamiast ćwiczeń możemy też wykonać delikatny masaż okolic podbrzusza. Warto też zafundować sobie ciepły (ale nie gorący!) kompres na brzuch. 

Dobrym lekiem mogą okazać się również zioła. W czasie bezpośrednio poprzedzającym wystąpienie miesiączki oraz w trakcie jej trwania warto sięgnąć po kojące napary z: melisy, mięty, rumianku, liści malin. Należy za to unikać wszelkich ciężkostrawnych potraw, ostrych przypraw i napojów gazowanych.

bóle menstruacyjne miesiączka hormony