Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> O czym może świadczyć ból oczu?

O czym może świadczyć ból oczu?

O czym może świadczyć ból oczu?
12:23 05/05/2015

Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, również ból oczu może być spowodowany licznymi czynnikami. Niekiedy przyczyną są inne schorzenia, a niekiedy zwyczajne zmęczenie...

Cierpiąc na ból okolic narządu wzrokowego zadajemy sobie pytanie, czym spowodowana jest ta przypadłość, a jednocześnie szukamy sposobu, aby ją zażegnać. Jak bardzo intensywne są bóle? Jak często występują? Gdzie dokładnie są umiejscowione? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam ocenić, czy dolegliwość ta jest poważna i czy niezbędna będzie wizyta u lekarza. 

Częstym powodem, dla którego odczuwamy dolegliwości oczu, jest podrażnienie. Czynniki odpowiedzialne za ten stan rzeczy to najczęściej wszelkiego rodzaju alergeny, na przykład: kurz, pyły kwiatowe, dym papierosowy, itp. Bóle oczu mogą też mieć ścisły związek z pracą, którą wykonujemy. Długotrwałe wytężanie wzroku powoduje jego przemęczenie. Szczególnie narażone na ten typ bólu oczu są osoby pracujące przy komputerze i osoby, których stanowisko pracy znajduje się w zbyt intensywnym lub zbyt słabym oświetleniu. Chociaż dolegliwość ta nie jest zbyt groźna, warto pomyśleć o wizycie u okulisty oraz zmianie warunków pracy. 

Rzadziej występującą przyczyną bólu oczu jest przedostanie się w okolice rogówki lub spojówki ciała obcego. Cechą charakterystyczną tego typu bólu jest jego intensyfikacja podczas mrugania. Może też występować kłopot z widzeniem. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia aparatu wzrokowego, należy błyskawicznie udać się do lekarza. 

Ból oczu może też zwiastować poważne choroby. Jedną z nich jest jaskra. W takim przypadku mamy do czynienia z bardzo silnymi atakami nagłego bólu oka, który dodatkowo może promieniować na skronie, tył głowy, okolice żuchwy. Innym objawem towarzyszącym bólowi są problemy z widzeniem - obraz staje się rozmyty, w polu widzenia pojawiają się plamy, tęczowe kręgi. Inną chorobą, przy której może występować ból oka  (wzmagający się przy poruszaniu gałką oczną), połączony z problemami z widzeniem, jest zapalenie nerwu wzrokowego.

zdrowie oczy choroby choroby oczu ból oczu medycyna