Pielęgnacja skóry z AZS – zasady i środki ostrożności

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jeden z najbardziej wymagających i najtrudniejszych do pokonania typów alergii. Atopicy muszą na co dzień bardzo o siebie dbać, by utrzymać skórę i zdrowie w dobrej kondycji.
AZS to choroba o specyficznym przebiegu reakcji alergicznej. Choć jej mechanizm nie jest najlepiej poznany, wiadomo że ma podłoże genetyczne. Obecnie na atopowe zapalenie skóry cierpi aż 1/3 populacji, co czyni z niego chorobę cywilizacyjną. Niestety atopii nie da się wyleczyć. Możemy jedynie ograniczyć jej objawy poprzez przestrzeganie surowych zasad pielęgnacji.
Atopia to choroba przewlekła o możliwych ostrych nawrotach. Pojawia się zwykle w wieku niemowlęcym lub między 6. a 7. rokiem życia. Z biegiem lat wycisza się, ale z reguły nie na tyle, by na co dzień móc o niej całkowicie zapomnieć.
Jak sprawnie funkcjonować z AZS?
Najczęstszymi alergenami atopików są roztocza, kurz czy sierść zwierząt, a więc czynniki, z którymi styczność chory ma bez względu na porę roku. Reakcja alergiczna przebiega tu nietypowo. Zamiast kataru siennego i łzawiących oczu pojawia się stan zapalny skóry, a wraz z nim świąd, zaczerwienienie, wypryski, krosty, wysięki, łuszczyca, egzema czy liszaje. Wszystko przez to, że skóra atopowa ma bardzo cienką barierę ochronną. Jej płaszcz lipidowy nie jest wystarczająco mocny, by skutecznie zmagazynować w niej wodę. W niesprzyjających warunkach otoczenia skóra momentalnie przesusza się i zaczyna swędzieć.
Jedyną możliwą metodą jej ochrony jest właściwa pielęgnacja. Atopia wymaga sięgnięcia po naturalne kosmetyki o prostym składzie, dedykowane skórze wrażliwej i atopowej. Nie zawierają one szkodliwych toksyn, sztucznych konserwantów i substancji zapachowych. Są wzbogacone o emolienty (tłuszcze pielęgnacyjne), takie jak masło shea czy olej z ogórecznika, które intensywnie nawilżają skórę i długotrwale wiążą w niej wodę.
Atopia nie lubi czynników wysuszających, drażniących i przyśpieszających przepływ krwi pod skórą. Szkodzą jej klimatyzacja, nadmiar słońca, zbyt gorąca lub za zimna woda, upał, alkohol, pikantne potrawy, wełna, sztuczne i szorstkie materiały, pot, chlor czy dym papierosowy. Dłuższe przebywanie w niekorzystnych warunkach uruchamia rozwój stanu zapalnego skóry i ułatwia do niej dostęp bakteriom i grzybom.