Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Badania >> Profilaktyka chorób kobiecych – kalendarz badań

Profilaktyka chorób kobiecych – kalendarz badań

Profilaktyka chorób kobiecych – kalendarz badań
16:11 02/02/2018

Kosmetyki, sport i zdrowe odżywianie to nie wszystko, co – jako kobiety – możemy dla siebie zrobić, by zachować zdrowie jak najdłużej. Równie ważne w tej profilaktyce są badania kontrolne. Którym z nich i kiedy powinna poddać się każda z nas?

Najczęstsze choroby kobiece

Płeć kształtuje stopień ryzyka rozwoju poszczególnych chorób lub ich grup. Kobiety są obarczone wysokim ryzkiem wystąpienia raka piersi (choć nie tylko one – u mężczyzn również bywa on diagnozowany, tzw. MBC – male breast cancer). Inne najczęstsze nowotwory złośliwe występują u kobiet w obszarze układu rozrodczego. Mogą rozwijać się w sromie i pochwie oraz w głębiej położonych narządach – szyjce macicy, samej macicy, jajnikach i jajowodach. Układ rozrodczy pozostaje też miejscem zapalnym wielu innych chorób o przebiegu wirusowym i bakteryjnym. W jego strukturach tworzą się ponadto nadżerki i narośle, które nieleczone mogą przerodzić się w poważniejsze stany zapalne i chorobowe.

Kobiety częściej niż mężczyźni zapadają na różnego rodzaju choroby o podłożu hormonalnym oraz autoimmunologicznym. Jedną z chorób autoimmunologicznych jest toczeń, choroba, która w ponad 90% dotyka właśnie kobiety. Ponadto to przedstawicielki płci żeńskiej częściej chorują na osteoporozę, chorobę Hashimoto czy stwardnienie rozsiane.

 

Kiedy i na co się badać?

Każda kobieta powinna co miesiąc przeprowadzać samobadanie piersi, niezależnie od dekady życia. Mammografię przeprowadzamy dopiero po 36. roku życia (po 40. co dwa lata, po 50. co rok). Wcześniej natomiast dobrze jest wykonywać USG piersi oraz USG narządów rozrodczych, które w następnych dekadach zaliczamy już co roku lub co dwa lata. Raz do roku, niezależnie od wieku należy odbyć wizytę u ginekologa i poddać się cytologii, a także wykonać podstawowe badania krwi, badanie ciśnienia tętniczego, lipidogram oraz skontrolować się u internisty.

Po 40. roku życia warto udać się na badanie poziomu hormonów tarczycy. Kobiety u progu szóstej dekady życia powinny do listy obowiązkowych badań dopisać badanie densytometryczne (na gęstość kości) oraz oznaczanie poziomu hormonów płciowych.

Są to zalecenia ogólne. W zależności od skłonności genetycznych oraz stanu zdrowia niektóre badania powinno się wykonywać wcześniej i częściej.


 

badania kontrolne dla kobiet