Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Alergie >> Rzadkie i zadziwiające alergie

Rzadkie i zadziwiające alergie

Rzadkie i zadziwiające alergie
17:08 26/03/2018

Od kilku lat nieustannie mówi się o tym, że na świecie przybywa alergików. Czy w związku z tym istnieją jeszcze takie alergie, które występują stosunkowo rzadko?

Dawno, dawno temu mogło nas dziwić, że ktoś jest uczulony na kurz. Dziś alergeny domowe to chleb powszedni alergików. Kurz, roztocza i sierść zwierząt uczulają często i nauczyliśmy się z tym żyć. Wciąż jednak jesteśmy zaskoczeni i niedowierzamy, gdy słyszymy, że alergenem bywa woda lub pierwiastek chemiczny. Tymczasem tego typu alergie są diagnozowane.

 

Uczulenie na wodę

Woda jest niezbędna życia. Chodzi tu nie tylko o wodę pitną, ale też o wodę, której używamy do celów higienicznych. Okazuje się, że w kontakcie ze skórą może ona powodować reakcję alergiczną. Czasem czynnikiem uczulającym jest jedynie chlor zawarty w wodzie, niemniej u niektórych przypadków wykryto uczulenie stricte na wodę. Reakcja alergiczna (zaczerwienienie, pokrzywka, twardnienie czy krostki) dotyczy wówczas nie tylko wody z kranu, ale również wody deszczowej czy wody zawartej w wydzielinach ciała – pocie czy łzach.

 

Pieniądze nie dla wrażliwych

Niektórzy obserwują u siebie reakcję alergiczną w styczności z pieniędzmi, a ściślej – z monetami. Wszystkiemu winien jest nikiel, którego używa się w ich produkcji. Na kontakt z niklem jesteśmy narażeni jednak na co dzień, niezależnie od tego, jak bardzo nasz portfel wypchany jest drobniakami. Pierwiastek ten występuje również w biżuterii, zastawie stołowej, oprawkach okularów czy w armaturze łazienkowej.

 

Dermografizm

Dermografizm to w wolnym tłumaczeniu „pisanie na skórze”. Reakcja alergiczna w postaci pokrzywki dermograficznej pojawia się tu po podrapaniu skóry, jej uciśnięciu lub potarciu. Pokrzywka znika najczęściej po kilku godzinach, urozmaicając na ten czas wygląd naszej skóry o przedziwne wzory i kształty. Zwłaszcza, kiedy podrażnimy naskórek celowo. Nie jest to jednak ulubione zajęcie alergików, gdyż pokrzywka dermograficzna, jak każda inna pokrzywka, swędzi i piecze.

 

 

rzadkie alergie alergie