Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Skuteczne sposoby na pozbycie się kaca

Skuteczne sposoby na pozbycie się kaca

Skuteczne sposoby na pozbycie się kaca
15:54 16/06/2015

Chyba wszyscy zgodzą się co do tego, że kaca lepiej unikać niż leczyć, w praktyce jednak nie zawsze udaje nam się kontrolować spożycie alkoholu podczas imprez i spotkań towarzyskich. Brak umiaru i nieumiejętne picie skutkują gehenną, przez którą nasz organizm przechodzi następnego dnia.

Otępiający ból głowy, senność, osłabienie, drżenie rąk, mdłości, ból żołądka, suchość w ustach, nie mówiąc już o kacu moralnym – tym zwykle kończy się utrata kontroli między kolejnymi drinkami i kuflami piwa. Dość jednak tego umoralniania. Większość osób pijących alkohol doskonale zna przecież dolegliwości charakterystyczne dla „syndromu dnia następnego”. Jednym zdaniem – każdemu kiedyś przytrafił się kac.

Niestety, większość z wymienionych dolegliwości trzeba po prostu przeczekać. Dopóki alkohol nie zostanie całkowicie zmetabolizowany, dopóty będzie krążył w naszej krwi i miał wpływ na funkcjonowanie organizmu. Istnieje jednak kilka sposobów, które możemy wykorzystać, aby poczuć się lepiej.


Po pierwsze: nawadniaj się

Pierwszy krok to zaspokojenie pragnienia za pomocą naturalnej, mineralnej wody niegazowanej z dodatkiem wyciśniętego soku z cytryny. Odwodnienie organizmu, które mocno odczuwamy podczas kaca, następuje przez hamujący wpływ alkoholu na produkcję wazopresyny. Wazopresyna jest hormonem, który reguluje poziom wody w naszym ciele i zapobiega jej nadmiernej utracie. Dlatego też zaleca się, aby już podczas spożywania alkoholu robić przerwy pomiędzy koktajlami i pić wtedy czystą wodę. Utrata płynów nie będzie wówczas tak znaczna, a nam trudniej będzie się upić, bo alkohol i wypijane z nim inne substancje toksyczne zostaną rozcieńczone. Niestety, woda zawarta w alkoholu nie spełni swojej funkcji, więc najlepiej wspomagać się dodatkowymi szklankami mineralnej. Już wtedy można dodać do niej sok z cytryny. Natomiast następnego dnia jest to wręcz niezbędne – nasz organizm potrzebuje bowiem witaminy C, którą alkohol z niego wypłukał, a ponadto cytryna doskonale wspomaga detoksykację. W odświeżającej miksturze możemy także rozpuścić łyżkę miodu, by uzupełnić w ten sposób glukozę. W ciągu dnia pijmy poza tym napary ziołowe. Doraźne wzmocnienie przyniesie również filiżanka kawy.


Soki: owocowe, warzywne, z kiszonek

Świeże soki, zawierające całą masę witamin i minerałów, pomogą uzupełnić ich ubytki w organizmie. Sok pomidorowy dostarczy nam potasu, którego niedobór powoduje skurcze mięśni, kołatanie serca, zmęczenie i nadciśnienie. Sok z kiszonej kapusty lub ogórków zapewni nam sporą dawkę witamin, a także wspomoże pracę układu pokarmowego i skutecznie ugasi pragnienie. Po szklance soku owocowego poczujemy się odświeżeni i dostaniemy zastrzyk naturalnego cukru, co pozwoli nam odzyskać energię i zdolność koncentracji.


Miska tłustego rosołu i po problemie?

Przekonanie o tym, że tłuste śniadanie lub tłusty rosół zlikwidują kaca jest, niestety, błędne. Tak jak zostało już wspomniane – kaca nie da się pozbyć na zawołanie, musi minąć określony czas potrzebny na wydalenie alkoholu z organizmu. Tłusty posiłek pomoże nam natomiast zwalczyć osłabienie dzięki dużej dawce kalorii. U niektórych jednak nudności po takim ciężkostrawnym jedzeniu mogą wziąć górę. Kto nie ma z tym problemu, może zjeść tak osławioną jajecznicę na maśle lub wypić tłustszą zupę. Pamiętajmy tylko, że energii dodadzą nam także inne, lżejsze produkty, na przykład miód lub wspomniane soki z owoców.


Czy klin to dobry pomysł?

Mała dawka alkoholu wypita „dzień po” może przyspieszyć metabolizm zalegających już w organizmie substancji trujących, ale summa summarum sprawia, że trzeźwiejemy dłużej, bo dostarczyliśmy sobie przecież kolejną porcję trunku. Wydaje nam się, że klin pomaga, głównie dlatego, że znów się znieczulamy.


Odpoczynek na świeżym powietrzu

Spacer może być o wiele bardziej pomocny, niż niejeden rzekomo cudowny eliksir na kaca. Nawet w chłodny dzień warto wyjść na chwilę na zewnątrz. Jeśli możemy sobie pozwolić na drzemkę, ta również dobrze nam zrobi.

 

Elżbieta Gwóźdź

alkohol sposoby na kaca kac