Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Świąd skóry – odkryj przyczynę uporczywego swędzenia!

Świąd skóry – odkryj przyczynę uporczywego swędzenia!

Świąd skóry – odkryj przyczynę uporczywego swędzenia!
13:19 09/03/2018

Długo utrzymujące się swędzenie skóry może być bardziej dokuczliwe niż ból. Drapanie uśmierza je na krótko, a często zaognia stan zapalny lub powoduje roznoszenie zarazków. Aby pozbyć się świądu musimy poznać jego przyczynę.

Skąd się bierze świąd? – dowody naoczne

Uporczywe swędzenie doskonale znamy chociażby z dzieciństwa, kiedy to każdy z nas podczas letnich zabaw na dworze padał ofiarą komarów. Świąd powodowany ukąszeniem owada nietrudno jest pomylić z czymś innym. Zwykle pojawia się nagle, czasem towarzyszy mu reakcja alergiczna, pieczenie i wyrośnięcie czerwonego bąbla. W większości przypadków występujący wówczas świąd jest do opanowania.

Poza tym jednak świąd to nieodzowny objaw wielu chorób i stanów zapalnych skóry. Towarzyszy łupieżowi, liszajom, AZS, nadmiernej suchości skóry, grzybicy czy wszawicy. W przypadku grzybicy swędzą te miejsca, które są nią bezpośrednio dotknięte – stopy, skóra głowy, narządy płciowe. Grzybica jest chorobą zakaźną, dlatego po jej wykryciu należy jak najszybciej podjąć leczenie dermatologiczne.

Swędzenie jako objaw klasyczny wiąże się ze świerzbem – pasożytniczą, zakaźną chorobą skóry, wywołaną przez świerzbowiec ludzki, pasożyta z rodziny roztoczy. Dodatkowym przejawem są tu czerwone bruzdki pojawiające się zwykle na dłoniach i ramionach.

 

To, czego nie widać

Swędzenie, którego nie da się powiązać z żadnym innym, widocznym objawem może być wynikiem różnych chorób wewnętrznych, ogólnoustrojowych. Często współwystępuje z niedoczynnością tarczycy, która powoduje też nadmierną suchość i łuszczenie się skóry. Swędzenie i obrzęki skóry połączone z częstomoczem, zagęszczeniem moczu i wahaniami ciśnienia mogą mówić nam o niewydolności nerek. Z kolei swędzenie łydek i przedramion to specyficzny objaw wirusowego zapalenia wątroby. Świąd i suchość całej skóry należą natomiast do jednych z pierwszych symptomów cukrzycy.

Bolesny świąd może również świadczyć o postępowaniu zmian nowotworowych. Przykładowo świąd sromu bywa oznaką raka szyjki macicy.

 

Alergia – swędzące S.O.S

Swędzenie skóry to typowy objaw reakcji alergicznej. W skrajnych przypadkach wiąże się ze wstrząsem anafilaktycznym, ale zwykle kontakt z alergenem przebiega łagodniej. Jeśli swędzeniu towarzyszą zaczerwienienie, wysypka, obrzęk czy łzawienie możemy być uczuleni na pewien rodzaj pokarmu, materiał, alergeny wziewne czy też leki.


 

przyczyny świąd skóry