Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Świńska grypa: jak ją rozpoznać?

Świńska grypa: jak ją rozpoznać?

Świńska grypa: jak ją rozpoznać?
13:12 12/03/2019

Czym różni się świńska grypa od tej „zwykłej”? Jak z nią walczyć?

Świńska grypa ma bardzo podobne objawy do grypy „zwykłej”, czyli takiej, która została wywołana przez inne wirusy niż A/H1N1. Z tego względu trudno ją rozpoznać w początkowym okresie choroby – dopiero jeśli nastąpią poważne powikłania, wychodzi na jaw, że ich przyczyną jest właśnie wspomniany wirus. Nie każda świńska grypa ma ciężki przebieg. Osoby, które chorowały na tę odmianę grypy, nie zdając sobie z tego sprawy, nie należą do wyjątków. Właśnie dlatego trudno jest ustalić, ile przypadków zachorowań na grypę przypisać należy wirusowi A/H1N1.

 

Objawy świńskiej grypy

Z uwagi na wspomniane powyżej podobieństwo objawów należy zachować przy stawianiu diagnozy szczególną ostrożność. W przypadku świńskiej grypy do „tradycyjnych” symptomów, takich jak gorączka, osłabienie, katar czy drżenie mięśni, dochodzi również ból głowy, brak apetytu, biegunka, bóle kostno-stawowe, nudności oraz wymioty. Jeśli zauważasz u siebie takie właśnie objawy, skontaktuj się z lekarzem. Konieczne będzie wykonanie testu na zakażenie wirusem A/H1N1.

 

Jak nie dać się grypie?

Najlepszym sposobem na grypę są profilaktyczne szczepienia. Ale trzeba też pamiętać o higienie – wskazane jest częste mycie rąk w okresie ryzyka. Staraj się nie dotykać dłońmi twarzy, w środkach transportu publicznego odwracaj głowę, jeśli ktoś obok kicha lub kaszle. Nie noś po kieszeniach zużytych chusteczek! Zaopatrz się też w dobrej jakości żel odkażający, który wciera się w dłonie, np. po wyjściu z autobusu.

 

Świńska grypa w Twoim domu

Jeśli jeden z domowników ma świńską grypę, należy wdrożyć kilka zasad na czas trwania choroby. Przede wszystkim wszyscy pozostali domownicy powinni nosić maseczki i w miarę możliwości unikać zbyt bliskiej styczności z chorym. Po każdym bezpośrednim kontakcie należy myć ręce wodą z mydłem lub dowolnym środkiem odkażającym. Zużyte chusteczki oraz inne środki higieniczne powinny od razu lądować w koszu. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia, powinno się często wietrzyć mieszkanie (mając jednak na względzie dobro osoby chorej).

 

leczenie świńskiej grypy objawy świńskiej gryp świńska grypa