Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Szum w uszach – z czego wynika i jak sobie z nim radzić?

Szum w uszach – z czego wynika i jak sobie z nim radzić?

Szum w uszach – z czego wynika i jak sobie z nim radzić?
12:03 26/05/2015

Szum w uszach to męcząca dolegliwość, która dotyka nawet 1 na 5 osób. Nie wywołują go żadne dźwięki z zewnątrz, zaś odczuwalny może być jako dzwonienie, brzęczenie, szelest czy gwizdanie.

Najczęstszą przyczyną powstawania szumów jest zatkanie ucha woskowiną lub ciałem obcym. Prawie 80% z nich dotyczy ucha wewnętrznego i pojawia się na skutek nagłego lub długotrwałego hałasu, gwałtownego wyziębienia organizmu, nurkowania, silnego stresu, a także stosowania niektórych leków (antybiotyki, kwas acetylosalicylowy, środki antynowotworowe i moczopędne). Przyczyną powstawania szumów mogą być też urazy głowy oraz poważne schorzenia narządów słuchu, takie jak niewydolność trąbek słuchowych, ropne zapalenie ucha środkowego, otoskleroza czy guzy nerwu słuchowego. Niekiedy pojawiają się one pod wpływem chorób powiązanych z układem krwionośnym (nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek, choroby tarczycy). Bywają również sytuacje, w których trudno jest dokładnie określić przyczynę ich powstania.

Osobom narzekającym na dzwonienie w uszach najbardziej przeszkadza niemożność stłumienia tego uciążliwego dźwięku. Może on łączyć się ponadto z innymi dolegliwościami, takimi jak zaburzenia snu, zmęczenie, trudności z koncentracją, zawroty głowy, problemy z pamięcią, napięcie emocjonalne, a nawet stany depresyjne. W takich przypadkach należy jak najszybciej udać się do lekarza, zwłaszcza jeśli szum pojawił się gwałtownie i towarzyszy mu pogorszenie słuchu.

Szum w uszach można leczyć na kilka sposobów. W przypadku upośledzenia ucha środkowego przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny. Często stosowana jest terapia farmakologiczna z zastosowaniem leków uspokajających. Dolegliwość może zniknąć również dzięki aparatowi słuchowemu (zaleconemu w przypadku pogorszenia słuchu) lub maskerowi (wysyłającemu stłumiony dźwięk maskujący dzwonienie). Jeśli szumy wynikają ze stresu, pomocne będą ćwiczenia relaksujące. W przypadku braku rezultatów leczenia rekomendowana jest habituacja. Jej celem jest zmniejszenie lub całkowity zanik reakcji organizmu na wielokrotnie powtarzane bodźce, przy użyciu metod oddziałujących bezpośrednio na mózg.

leczenie szumów usznych przyczyny szumów usznych szumy uszne