Tarczyca – najważniejsze badania

Zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na chorobę tarczycy? Zgłoś się bezzwłocznie na badania – bagatelizowanie drobnych z pozoru dolegliwości może zakończyć się poważnym ubytkiem na zdrowiu.
Tarczyca: czym jest?
Tarczyca jest występującym u wszystkich kręgowców nieparzystym gruczołem wytwarzającym w organizmie następujące hormony: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) oraz kalcytoninę. Hormony te mają bardzo duży wpływ na procesy metaboliczne, a także na gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu; są niezbędnym warunkiem prawidłowego rozwoju mózgu oraz czynnikiem organizującym spalanie i magazynowanie energii w organizmie. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może przyczynić się do powstania uciążliwych i nader trudnych do zwalczenia chorób. Dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie pewnych charakterystycznych symptomów, o których będzie jeszcze mowa, należy bezzwłocznie poddać się stosownym badaniom.
Nadczynność i niedoczynność tarczycy
Wyróżnia się dwa rodzaje aberracji w funkcjonowaniu tarczycy. Pierwszą jest nadczynność, drugą – niedoczynność tarczycy. Jak się objawia jedno i drugie?
Z nadczynnością tarczycy mamy do czynienia wówczas, gdy tarczyca pracuje zbyt intensywnie. Do najczęstszych symptomów tego stanu zalicza się zarówno zjawiska fizjologiczne, jak i psychiczne, takie jak: duża drażliwość, nerwowość, wilgotna skóra, przyspieszone bicie oraz zaburzenia rytmu serca, chudnięcie, problemy z koncentracją, chroniczne biegunki, osłabienie mięśni oraz podwyższona temperatura ciała.
Niedoczynność tarczycy pojawia się natomiast wtedy, gdy gruczoł produkuje zbyt mało hormonów. Objawia się ona początkowo problemami ze skupieniem uwagi, z pamięcią, spowolnieniem procesów myślowych. W późniejszych stadiach choroby następuje wypadanie włosów, rzęs, brwi, twarz blednieje i przybiera charakterystyczny, „nalany” kształt; pojawiają się zaburzenia metaboliczne, problemy z nadwagą, z funkcjonowaniem nerek. Niektórzy chorzy zapadają na anemię.
Badania tarczycy: dlaczego warto?
Badania tarczycy pozwalają zidentyfikować źródła wielu dolegliwości, a także wykluczyć mylne przypuszczenia co do ich przyczyn. Jeśli zauważyłeś u siebie którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, warto byłoby przebadać się w placówce medycznej. Jakie badania na tarczycę – sprawdź!
Badanie TSH
Badaniem podstawowym jest badanie TSH (tyreotropiny). Jest to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. W przypadku nadczynności tarczycy współczynnik TSH jest niski, w razie zaś niedoczynności – wysoki. Badanie to pozwala zidentyfikować nawet takie zaburzenia czynności tarczycy, które nie manifestują się żadnymi zauważalnymi objawami. Na badanie należy przyjść na czczo, przed nie wolno przyjmować tabletek zawierających tyroksynę.
Pozostałe badania
Dla dzieci wskazane jest zwłaszcza badanie EKG, dzięki któremu można wykryć zaburzenia rytmu serca, a także badania okulistyczne, które w razie nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy mogą wykazać u nich wytrzeszcz gałek ocznych. Poza tym, już niezależnie od przynależności do określonej grupy wiekowej, warto też przeprowadzić badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy. Ujawnia ono zmiany ogniskowe organu, pozwala ustalić, w jakim stopniu w wyniku procesów chorobowych się on powiększył, a także przyporządkować istniejącą dolegliwość do jednej z dwu kategorii: do chorób autoimmunologicznych bądź nieautoimmunologicznych.
Badania tarczycy powinno się przeprowadzać regularnie – niezależnie od tego, czy odczuwa się opisane powyżej objawy, czy nie. Istnieją takie zaburzenia związane z funkcjonowaniem tego organu, które pozostają jak gdyby niejawne dla oka nieuzbrojonego w odpowiednią aparaturę, ponieważ nie pociągają za sobą, przynajmniej początkowo, żadnych symptomów. Dlatego też o wiele przezorniej jest mieć się na baczności.