Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Trądzik po 30-stce – kłopotliwa dolegliwość dorosłych

Trądzik po 30-stce – kłopotliwa dolegliwość dorosłych

Trądzik po 30-stce – kłopotliwa dolegliwość dorosłych
12:42 26/01/2018

Trądzik to jeden z powodów, dla których wielu z nas z ulgą pożegnało okres dojrzewania. Tym bardziej rozczarowujący jest moment, w którym po latach przypadłość ta niespodziewanie wraca. Dlaczego trądzik atakuje dorosłych i jak go zwalczyć?

Trądzik młodzieńczy był jednym z najbardziej widocznych efektów szalejącej w nas niegdyś burzy hormonalnej. Czym zaś jest, gdy objawia się ponownie, już w okresie dojrzałości fizycznej? Niewykluczone, że ma to samo podłoże. Zmiany hormonalne zachodzą w naszym organizmie nie tylko we wczesnej młodości. W późniejszym wieku mogą być związane z chronicznym stresem, menopauzą, ciążą lub stosowaną farmakoterapią. Inne potencjalne przyczyny dorosłego trądziku to skłonności genetyczne, zła dieta, niewłaściwa pielęgnacja skóry czy też niesprzyjające warunki najbliższego otoczenia. Skóra nie jest niestety odporna na zanieczyszczenia powietrza. Cierpi też gdy dużo przebywamy w przesuszonych pomieszczaniach (np. w klimatyzowanych biurach). Jak wówczas reaguje? Stanami zapalnymi, łuszczeniem się, czerwienieniem, swędzeniem, a także trądzikiem.

 

Co istotnie, trądzik po 30-stce rzadko bywa dolegliwością do przeczekania. Aby się go pozbyć, najczęściej trzeba po prostu działać.

 

Trądzik jest typową przyczyną wizyt u dermatologa. Przeważnie z problemem tym zgłaszają się kobiety, ponieważ to u nich występuje częściej. Rozprzestrzenia się na dolnych partiach twarzy, głównie na policzkach i brodzie. Atakuje też ramiona, szyję, dekolt oraz plecy. Czasami ma formę zaskórnikową, innym razem przybiera postać krost i grudek. Należy go traktować jako stan zapalny, który może się przekształcać, a także pozostawiać po sobie przebarwienia i blizny.

 

Niekiedy trądzik wymaga leczenia, np. antybiotykami lub retinoidami czy nawet środkami hormonalnymi. W tym ostatnim przypadku konieczna może pokazać się wizyta u ginekologa, który dobierze antykoncepcję hormonalną lub zmieni dotychczas stosowane środki (czasem trądzik jest wynikiem źle dobranej antykoncepcji). W pozostałych przypadkach jego pozbycie się jest kwestią zmiany diety, stylu życia lub sposobu pielęgnacji (być może nawet wszystkiego na raz). Może się okazać, że wystarczy wyeliminować z jadłospisu cukier lub zmienić krem, a trądzik przestanie istnieć.

 

 

 

trądzik