Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Ugryzienie meszki – czy może być groźne?

Ugryzienie meszki – czy może być groźne?

Ugryzienie meszki – czy może być groźne?
17:58 09/07/2019

Komary czy meszki – trudno stwierdzić, które z nich bardziej naprzykrzają się nam latem. Choć liczba meszek nie jest tak bezlitośnie wysoka, jak komarów, ich ugryzienie może okazać się o wiele groźniejsze.

Groźniejsze niż komary

Podobnie jak to się ma w przypadku komarów, meszki kąsają, ponieważ potrzebują krwi – zwierząt hodowlanych lub ludzkiej. Robią to wyłącznie samice tych owadów, samce zadowalają się kwiatowym nektarem. Ugryzienie meszki jest bardziej bolesne i zauważalne, niż ugryzienie samicy komara. Meszka rozcina bowiem skórę i wszczepia się w tkankę, jednocześnie rozrzedzając krew. W miejscu ugryzienia może powstać niewielka ranka, swędzące zaczerwienienie lub odczyn – w przypadku osób nadwrażliwych na toksyny zawarte w ślinie meszki. W najlepszej sytuacji, niedrapana ranka goi się 5-7 dni i nie wymaga interwencji.

 

Ugryzienie meszki a alergia

Nadwrażliwość na ugryzienie meszki może objawiać się w postaci silnego zaczerwienia i obrzęku w miejscu zaatakowania przez owada. Toksyny przenoszone przez meszki mogą powodować nudności, wymioty, biegunkę, wysoką gorączkę, silne osłabienie, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Jeżeli obserwujemy u siebie któreś z tych niepokojących objawów, a w miejscu ukąszenia obrzęk powiększa się, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Skończy się ona najprawdopodobniej przepisaniem antybiotyków.

 

W obliczu meszek

Meszki są szczególnym zagrożeniem dla pozostawionych bez opieki niemowląt oraz osób upojonych alkoholem – mogą u nich bowiem wywołać zagrażającą życiu chorobą zwaną hararą.

Profilaktycznie należy unikać miejsc, w których wylęgają się meszki. Dorosłe owady preferują żerowanie na wilgotnych terenach w pobliżu wód. Jeśli jesteśmy narażeni na atak meszek, warto ubrać się w długi rękaw i długie spodnie oraz spryskać odpowiednim repelentem. Rany po ewentualnym ugryzieniu nie można rozdrapywać, jeśli chcemy uniknąć zakażenia.

 

ugryzienie owada ugryzienie meszki meszki