Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Badania >> Waga medyczna - istotne urządzenie przy stawianiu diagnozy

Waga medyczna - istotne urządzenie przy stawianiu diagnozy

Waga medyczna - istotne urządzenie przy stawianiu diagnozy
02:19 01/07/2015

Pomieszczenia przeznaczone na gabinety lekarskie powinny spełniać określone przepisami prawa wymagania sanitarne oraz lokalowe. Minister Zdrowia w stosownych rozporządzeniach określa warunki w jakich powinien funkcjonować gabinet specjalistyczny.

Wymagania NFZ

Sprzęt w gabinetach powinien  być łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji. Co powinno się znajdować w pomieszczeniu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej? Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga, aby w każdym gabinecie lekarskim był między innymi stół do badania ogólnego, waga medyczna ze wzrostomierzem, tablice do badania ostrości wzroku, aparat do mierzenia ciśnienia, stetoskop. Często na wyposażeniu są również termometr, glukometr, sprzęt do reanimacji i inne urządzenia.

 

Wagi lekarskie

Bardzo istotnym urządzeniem jest wspomniana waga medyczna. Sprzęt ten zezwala na dokonanie szybkiego pomiaru wagi i wzrostu pacjenta, co jest punktem wyjściowym dalszej diagnostyki. Na chwilę obecną nowoczesne wagi posiadają różne dodatkowe funkcje, takie jak między innymi funkcja BMI, pozwalająca za pomocą jednego przycisku wykonanie obliczeń wskaźnika masy ciała. Określenie tego ma ogromne znaczenie w procesie oceny zagrożenia w związku z nadwagą, otyłością, miażdżycą czy cukrzycą. Podwyższona wartość tego współczynnika wiąże się z ryzykiem wystąpienia tych chorób.

 

Rodzaje wag

Rozróżnia się przede wszystkim wagi niemowlęce i kolumnowe. Wagi niemowlęce jak sama nazwa wskazuje stosowane są przy badaniu dzieci. Najczęściej znaleźć je można w gabinetach pediatrycznych i w szpitalach. Wyposażone są najczęściej w miarkę wzorstu. Ich nośność nie przekracza 50 kg. Wagi kolumnowe, to wagi o większej nośności, nawet do 300 kg. Najczęściej spotykane są w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, gabinetach dietetyków oraz w szpitalach. Obecnie większość wag posiada wzrostomierz, inne mogą być w niego dodatkowo zaopatrzone. Zarówno wagi niemowlęce jak i kolumnowe mogą być zasilane bateryjnie, jak również poprzez zasilacz. Niektóre modele dysponują dwoma wariantami zasilania.

 

Dlaczego kontrola wagi jest taka istotna?

Pomiar wagi jest o tyle istaotny, że w przypadku dzieci pozwala określić czy rozwijają się one prawidłowo, a szybka diagnoza, to szybka pomoc. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób dorosłych. Regularna kontrola wagi pozwala szybko rozpoznać czy dzieje się coś złego w organiźmie. W przypadku nowotworów zazwyczaj w pierwszej kolejności zauważa się spadek wagi. na podstawie tego pomiaru możliwe jest wydanie skierowania na badania specjalistyczne, które wskażą konkretną przyczynę utraty masy ciała i będą stanowiły podstawę do dalszego leczenia.

Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.

 

waga kolumnowa kredos rozwój zdrowie waga medyczna