Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Badania >> Wizyta u dentysty nie musi być stresująca

Wizyta u dentysty nie musi być stresująca

Wizyta u dentysty nie musi być stresująca
15:55 20/10/2016

Ludzie mają to do siebie, że nie bardzo lubią chodzić do dentysty. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Z czego to wynika?

Otóż jeszcze 20-30 lat temu praca stomatologa wyglądała inaczej niż dzisiaj. Wyposażenie ówczesnych gabinetów stomatologicznych w niczym nie przypominało sprzętu, jakim dysponują obecnie dentyści. Arsenał wykorzystywanych przez stomatologów środków farmakologicznych był znacznie szczuplejszy. W związku z czym wizyta u dentysty często wiązała się z bólem, a wiadomo, że tego nikt nie lubi. I właśnie z tego powodu ludzie nie chcieli chodzić do dentysty, a gdy już szli, zawsze byli bardzo zestresowani.

 

Wiele się zmieniło

Nieco inaczej sprawa wygląda dzisiaj. I wynika to z kilku powodów. Stomatolodzy mają obecnie do dyspozycji doskonałe środki znieczulające, dzięki czemu pacjenci nieomal nie odczuwają bólu w czasie zabiegów. Dysponują o wiele lepszym sprzętem dentystycznym, dzięki czemu leczenie przebiega sprawniej i szybciej. Nieco inaczej wygląda też edukacja związana z dbaniem o zęby. Już dzieci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zęby trzeba jak najczęściej i jak najdokładniej myć, więc ludzie mają mniej problemów z zębami i do dentysty chodzą raczej tylko na kontrole. A te są, ogółem biorąc, bezstresowe.

 

Z maskotką do dentysty

Bardzo ważną rolę w edukacji dentystycznej dzieci odgrywają rodzice. Należy już od najmłodszych lat uświadamiać dzieciom, jak ważne jest, aby myć zęby i składać okresowe wizyty u dentysty. Oczywiście pod żadnym pozorem nie powinniśmy straszyć dzieci dentystami. Wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna wyglądać jak normalna wizyta u każdego innego lekarza. Bardzo dobrym rozwiązaniem może się okazać wzięcie ze sobą dziecka na zabieg, któremu sami się poddajemy. Nasza pociecha będzie miała okazję zobaczyć, jak taka wizyta przebiega, jakie czynności wykonuje dentysta itp. Dzieci powinny zabrać ze sobą swoją ulubioną maskotkę. Pluszowy pupil pozwoli im czuć się pewniej i spokojniej. Jeśli oswoimy swoje potomstwo z gabinetem stomatologicznym, w przyszłości nie będzie ono podczas wizyt u dentystywykazywać żadnych oznak stresu i paniki.

 

dentysta