Zdrowie bez tajemnic - e-Medikon.pl >> Dolegliwości >> Żylaki powrózka nasiennego – przyczyna obniżonej płodności u mężczyzn

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyna obniżonej płodności u mężczyzn

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyna obniżonej płodności u mężczyzn
11:42 27/07/2017

Żylaki to powiększone naczynia krwionośne, pojawiające się w kilku miejscach. Jeśli pojawią się na jądrach, obniżają płodność.

Żylaki również na jądrach

Żylaki to anomalie naczyń krwionośnych, które pojawiają się z różnych przyczyn i objawiają się ich powiększeniem. Główne miejsca występowania żylaków to nogi, choć występują też w odbycie jako tak zwane hemoroidy, ewentualnie na rękach. Żylaki nie muszą, ale mogą stać się również typowo męską dolegliwością, gdy pojawiają się na jądrach – to tak zwane żylaki powrózka nasiennego. Umiejscawiają się one przeważnie na lewym jądrze, prawie nigdy na prawym. W przypadku żylaka po prawej stronie może to być na przykład jakiś guz, w przypadku żylaka po stronie lewej można mieć niemal pewność, iż to po prostu wina anatomii. Chodzi o to, że lewa żyła jądrowa, licząca mniej więcej 40 centymetrów, uchodzi za jedną z najdłuższych spośród wszystkich żył, a do tego znajduje się w stosunkowo małym organie, więc się mocno skręca. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż lewa żywa jądrowa uchodzi do żyły nerkowej pod nieco niefortunnym kątem prostym, wiadomo już, dlaczego krew zaczyna zalegać, wywierając na ścianki naczyń spore ciśnienie, skutkujące ich poszerzeniem.

 

Żylaki powrózka nasiennego

Występujące na jądrach żylaki powrózka nasiennego tworzą swoiste guzki nad jądrem. Tworzą się głównie, choć nie tylko, u mężczyzn w młodym wieku i o wysokim wzroście, prowadzących siedzący tryb życia. Nie pociągają za sobą jakichś wyraźnych objawów, a jeśli już dają o sobie znać, to tępym bólem jądra, uczuciem rwania w pachwinie, ewentualnie można również odczuwać ciężkość, powiększenie, ocieplenie i zaczerwienienie jądra. Żylaki tego typu występują u mniej więcej 10-20% mężczyzn. Raczej nie zagrażają zdrowiu, obniżają tylko płodność.

 

Płodność mężczyzny

Układ rozrodczy mężczyzny składa się głównie z moszny, czyli worka z jądrami, najądrza magazynującego spermę oraz powrózka nasiennego trzymającego je w mosznie na zawieszeniu. Ponadto na układ rozrodczy składa się penis, czyli narząd kopulacyjny, w którym znajduje się cewka moczowa odprowadzająca spermę oraz mocz. Jądra nazywa się fabryką zbrojeniową mężczyzny, ponieważ to właśnie w nich dochodzi do produkcji spermy, czyli nasienia zawierającego komórki plemnikowe. Im więcej plemników, tym lepszy skład nasienia, gdyż to warunkuje większą płodność mężczyzny. Produkcja i żywotność plemników zależy od temperatury. Jądra i najądrza znajdują się w mosznie, a nie w jamie ciała, bo plemniki potrzebują niższej temperatury. Przy żylakach powrózka nasiennego temperatura w jądrach się podwyższa i obniża płodność mężczyzny.

 

Leczenie żylaków

Żylaki powrózka nasiennego można leczyć w różny sposób, jednak najbardziej skuteczna metoda to operacja. Trwa ona około trzydziestu minut i nie powoduje komplikacji, a do aktywności seksualnej można wrócić już po dwóch tygodniach lub najwyżej po jednym miesiącu. Pozbycie się żylaków na jądrach powoduje, że ból znika, a płodność mężczyzny się poprawia. 

Informacje dla dzieci i rodziców na temat zdrowia czy wychowania znajdziecie na portalu TaTenTo.pl.

problemy z płodnością płodność mężczyzny żylaki powrózka nasiennego